Delfi Meedia uuriva toimetuse ajakirjanikud pääsesid taas maineka rahvusvahelise konkursi finaali
(5)Delfi Meedia uuriva toimetuse ajakirjanikud valiti Daphne Caruana Galizia nimelisele ajakirjandusauhinna finalistideks kahe rahvusvahelise uurimusega. Üks neist paljastas Kremli mõjutustegevusi ja teine uute ravimite kättesaadavuse ebavõrdsust Euroopas.
Rahvusvahelisele konkursile esitati tänavu 318 tööd. Žürii valis neist välja 13 finalisti, millest kahe autorite hulgas on Delfi Meedia uuriva toimetuse ajakirjanikud.
Võiduga pärjati uurimus, mis käsitles 50 000 lapsmigrandi kadumist Euroopas.
„Kremli lekked“
Finalistide hulka jõudis Delfi Meedia uuriva toimetuse juhi Holger Roonemaa koordineeritud projekt „Kremli lekked“, mille kaasautorid olid uuriva toimetuse reporterid Marta Vunš ja Martin Laine, samuti välisajakirjanikud.
Venemaa presidendi Vladimir Putini administratsioonist lekkinud dokumendid andsid üksikasjaliku sissevaate selle kohta, kuidas tagas Kreml Putinile valimisvõidu, ehitab informatsioonisõja sildi all üle-venemaalist propagandavõrgustikku ja internetitsensuuri masinavärki ning integreerib Ukrainas okupeeritud alasid.
Dokumendid, millest värskeimad pärinesid eelmise aasta detsembrist, sai enda valdusse Delfi ning jagas neid ühiseks uurimiseks hulga välismaiste väljaannetega.
Paljastuste tulemusel algatati uurimine rahvusvahelises Punases Ristis, sest Delfi ja partnerid kajastasid, kuidas Venemaa Punane Rist (RKK) ning selle president Pavel Savtšuk mängivad olulist rolli Putini sõja- ja propagandamasinas.
RKK koostöö Kremliga seisneb nii Vene sõjaväe toetamises, sõduritele annetuste kogumises ja sõjalise kasvatuse propageerimises kui ka ametlike koostöölepete sõlmimises mitme Euroopa, USA ja Ukraina sanktsioonide all oleva ühinguga, mis on muu hulgas osalised Ukraina laste küüditamises.
„Tapvad hinnad“
Delfi Meedia uuriva toimetuse reporter Piret Reiljan jõudis finaali koos Investigate Europe’i tiimiga uurimuse eest „Tapvad hinnad“ („Deadly Prices“), mis paljastas paarikümne riigi ajakirjanike koostöös, kuidas ravimiäri toidab ebavõrdsust Euroopas.
Eesti Ekspressis ilmusid uurimuse artiklid „Raskelt haiged vajavad uusi ülikalleid ravimeid, mis võivad teha imet. Eesti ei suuda neid kinni maksta“ ja „Samal ajal, kui tervisekassa rääkis kaks aastat ülikalli ravimi hinda allapoole, võitles Aleksandr elu eest“. Oma võitlusest rääkisid Ekspressile teiste hulgas Tallinna koolipoiss Aleksandr ja tema pere ning filmirežissöör Kalju Kivi.
Ajakirjandusauhinna laureaadiks valiti seekord töö „Lost in Europe“ („Kadunud Euroopas“), mis uuris enam kui 50 000 saatjata lapsmigrandi kadumist pärast Euroopa riikidesse saabumist. Saksamaa, Itaalia, Kreeka, Hollandi, Belgia, Iirimaa ja Suurbritannia ajakirjanikud paljastasid, et pärast Euroopasse saabumist aastatel 2021–2023 on kaduma läinud vähemalt 51 433 lapsmigranti – iga päev keskmiselt 47 last.
Daphne Caruana Galizia auhinnaga tunnustab Euroopa Parlament silmapaistvat ajakirjandust, mis kaitseb euroopalikke väärtusi, inimväärikust, vabadust, demokraatiat, võrdsust, õigusriiki ja inimõigusi. Auhinna eesmärk on juhtida tähelepanu professionaalse ajakirjanduse tähtsusele vabaduse, võrdsuse ja võrdsete võimaluste kaitsmisel.
Delfi Meedia uuriva toimetuse ajakirjanikud olid maineka auhinna nominendid ka aasta tagasi uurimustega, mis paljastasid Venemaa salasepitsusi. Uuriva toimetuse tegemistega saad end kursis hoida Delfi rubriigis „Uuriv“.