Möödunud nädalavahetusel toimunud Gruusia parlamendivalimised võitis võimupartei, mida paljud lääne valitsused peavad Moskva-meelseks. Valimisteks valmistub ka Moldova, kui pühapäeval lähevad teises voorus vastamisi läänemeelne riigipea ja venemeelse partei presidendikandidaat.

ELi laienemispoliitika aastaaruandes kordas komisjon, et „Gruusia ühinemisprotsess on de facto peatatud“ nn välisagentide seaduse ja „tugevate EL-i vastaste narratiivide“ tõttu.

Viidates rahvusvaheliste vaatlejate aruannetele valijate hirmutamise ja protseduuriliste ebakõlade kohta Gruusia valimistel, ütles komisjon, et on vaja valimisreformi. Nad lisasid, et „konstruktiivne ja kaasav dialoog kogu poliitilise spektri ulatuses on nüüd esmatähtis“.

„EL on jätkuvalt pühendunud partnerluse edasisele süvendamisele,“ öeldi raportis. Samas hoiatati, et kui „kui Gruusia ei pööra tagasi oma praegust tegevussuunda“, siis ei saa komisjon „kaaluda Gruusiaga läbirääkimiste alustamise soovitamist“.

EL alustas selle aasta alguses ühinemiskõnelusi Ukraina ja Moldovaga. Aruandes kiideti riike nende jõupingutuste eest, kuid samas pöörati ka tähelepanu täiendavatele sammudele.

„Hoolimata edusammudest põhireformide osas on vaja teha täiendavaid jõupingutusi,“ ütles komisjon Ukraina protsessi kohta. Moldova puhul ütles komisjon, et vaja on täiendavaid jõupingutusi deoligarhiseerimise kava rakendamiseks.