44-aastane Badenoch võitis viimases voorus 42-aastast endist rändeministrit Robert Jenrickut. Tegu on esimese mustanahalise naisega opositsioonijuhi kohal. Ta kogus 53 806 parteikaaslase häält Jenricku 41 388 hääle vastu.

Võidukõnes lubas Badenoch parteile uue suuna anda ja kohe tööle asuda, tunnistades, et konservatiivid on teinud vigu ning lasknud standarditel langeda. Temast sai kuues partei esimees üheksa aasta jooksul.

Parteiliikmete arv on kahanenud kahe aastaga 40 000 inimese võrra ja on praegu 132 000 inimest, mis on rekordiliselt madal number. Juulis toimunud valimistel said Keir Starmeri leiboristid 33,7% häältest ja 411 kohta, mis lubab neil üksi valitseda. Konservatiivid said 23,7% häältest ja 121 kohta, kaotades hääli liberaaldemokraatidele ja parempopulistlikule Reform UK-le, ent suutes siiski peamise opositsioonijõu rolli säilitada. Kui teised parteid õnnitlesid Badenochi võidu puhul, siis Nigel Farage´i loodud Reform UK aseesimees Richard Tice teatas, et Badenochist saab järjekordne konservatiiv, kes lubab üht ja teeb teist.

BBC märgib, et kampaania käigus Badenoch oma plaanidest detailselt ei rääkinud ning nüüd oodatakse, kes nimetatakse tema varikabineti liikmeteks. Nimekiri avaldatakse arvatavasti kolmapäeval. Juhivalimistel kolmandaks jäänud ja alguses favoriidiks peetud endine siseminister ja välisminister James Cleverly on öelnud, et ei plaani Badenochi meeskonnaga ühineda.

BBC poliitikatoimetaja Laura Kuenssberg kirjutas oma analüüsis, et Badenochi võit tähendab vasak- ja parempoolsete vastandumise teravnemist Briti poliitikas. „Badenoch võib oma poliitiliste plaanide avaldamise suhtes olla tagasihoidlik, ent tema põhimõtted on selged: ta usub vabaturumajandusse ja õhemasse riiki,“ leidis ajakirjanik.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena