Läänemeelne Sandu kogus kaks nädalat varem toimunud avavoorus 42% häältest, millest aga valimisvõiduks ei piisanud. Teises voorus kandideerib tema vastu venemeelse Moldova Sotsialistliku Partei kandidaat Stoiagnolo, kes kogus kahe nädala eest 26% häältest. Venemeelsete hääled olid tookord killustunud mitme kandidaadi vahel, mistõttu on Stoiagnolol arvestatav šanss võita.

Peaprokurör Alexandre Stoianoglo vallandati 2021. aastal korruptsioonisüüdistuse tõttu, kuid mõisteti hiljem õigeks.

Presidendi roll on Moldovas valitsuse omast väiksem ning praegused valimised on peaproov järgmisel aastal toimuvatele parlamendivalimistele. Olulist rolli mängib valimistel välisdiasporaa, mille häälte toel läks kahe nädala eest napilt läbi referendum põhiseaduses EL-ile toetuse kinnitamiseks. ELiga liitumist toetas 20. oktoobri referendumil 50,46% ja vastu oli 49,54% hääletanutest, kahe leeri vahe oli kõigest 14 000 häält.

Maia Sandu kaotus oleks Venemaale võimalus näidata EL-i lõimumispoliitika läbikukkumist.

Jaoskonnad suletakse õhtul kell 21 ning lõplikud tulemused selguvad tõenäoliselt alles pärast südaööd. Sandu sõnul tegeles Venemaal tagaotsimise eest redutav miljardär Ilan Shor eelmise vooru ajal pretsedenditu häälteostmisega ja üritas kuritegelike gruppide toel kinni maksta kuni 300 000 häält. Häältemüüki on välisajakirjandusele kinnitanud ka kohalikud valijad. Shori juhitud fondi teatel maksavad nad Moldova vaesemate alade eakatele pensionilisa ja palkavad massiliselt aktiviste Moldova poliitika mõjutamiseks. Moldova võimud kahtlustavad fondi aga ka vägivaldsete tegevuste kavandamises. Lähemalt võib lugeda siit.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena