FOTOD | Hinnatud Jaapani kunstniku Ryoji Ikeda esimene heliteos inimhäälele kõlas Eesti Rahva Muuseumis täismajale
Laupäeva õhtul kõlas Tartu 2024 programmis Eesti Rahva Muuseumis täissaalile hinnatud Jaapani kunstniku ja helilooja Ryoji Ikeda ning Eesti Filharmoonia Kammerkoori ühise heliteose maailma esiettekanne, mida juhatas Tõnu Kaljuste. Koorimuusika teos on inspireeritud eesti keele omapärast ning jõuab järgmisel aastal Pariisi Filharmoonia lavale.
Karjääri jooksul peamiselt elektroonilise muusikaga tegelenud Ryoji Ikedale on see esimene kord luua teos inimhäälele. Austades inimhääle rikkust tuli akustiliselt esitlusele üheksa inglise ja ladina keelse tekstiga omanäolist helipala. Teos valmis koos Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja dirigent Tõnu Kaljustega. Solistid olid sopranid Yena Choi, Marie Roos ja Mirell Jakobson ning aldid Annely Leinberg ja Kristel Marand.
Ryoji Ikeda sõnul on ta olnud Eesti Filharmoonia Kammerkoori suur austaja alates oma kunstnikukarjääri algusest ning kooriga koostööd teha on olnud tema pikaaegne unistus.
„Nende muusika on jumalik ja rikkumatult puhas,“ rääkis Ryoji Ikeda. „Seadsin endale teatud piirid, jättes välja oma tavapärase kunstilise keele, näiteks elektroonilised audiovisuaalsed komponendid ja digitaaltehnoloogiad. Selle kaudu vabastasin end kindlast kunstilisest raamistikust,“ kirjeldas ta loomisprotsessi.
Tartu 2024 loovjuhi Kati Torpi sõnul oli tegu unikaalse maailma esmaettekandega. „Euroopa kultuuripealinnas Tartus alguse saanud Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Ryoji Ikeda koosööst sündinud uus teos jõuab 2025. aasta detsembris ka Euroopa ühele suurimale lavale Pariisi Filharmooniasse,“ ütles Torp.
Samuti avas Ryoji Ikeda Tartu 2024 programmi raames Eesti Rahva Muuseumis eestlastele pühendatud unikaalse audiovisuaalse isikunäituse. Näitusel esitletakse kahte uut teost, mis on loodud spetsiaalselt ERMi ruumide jaoks. Näituse uued teosed, mis on sündinud koostöös Tartu Ülikooli Genoomika Instituudi ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga, käsitlevad inimese DNA andmete ja helimaastike vahelist suhet, luues ainulaadse ristumiskoha Eesti teaduse ja kultuuripärandi vahel.
Isikunäitus on avatud 2. novembrist kuni 2025. aasta 2. märtsini. Ryoji Ikeda isikunäitus ja kontsert on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.
Kontsert on järelkuulatav Klassikaraadiost.