Hispaania ringhääling teatas, et visati ka kive ja muid objekte ning kaks kuninga ihukaitsjat sai arstiabi. Ühel oli verine haav otsaesisel, vahendab Associated Press.

Tegemist oli kuningakoja jaoks erakordse sündmusega. Tavaliselt jumaldavad Hispaania 48 miljonit elanikku kuningapaari.

Pahameel on tekkinud seetõttu, et riik näib olevat võimetu tõhusa valitsemise all elama harjunud kodanike vajadusi kiiresti rahuldama.

Ka Hispaania peaminister Pedro Sánchez tuli kiiresti minema viia, kui ta püüdis koos kaaskonnaga jalutada mudaga kaetud tänaval kõige hullemini kannatada saanud piirkonnas, kus hukkus üle 60 inimese. Kokku on hukkunud praegustel andmetel 205 inimest.

„Käige minema! Käige minema!“ ja „Mõrtsukad!“ hüüdis rahvas Paiporta linnas, lisades muid solvanguid. Ihukaitsjad avasid kuningapaari ja teiste kõrgete tegelaste kaitseks vihmavarjud.

Politsei, osalt ratsa, pidi rahvast eemal hoidma.

Kuninganna Letizia puhkes pärast inimestega rääkimist nutma. Üks naine nuttis tema käte vahel. Hiljem oli aga kuninganna ihukaitsja otsaesisel haav ja peaministri ametiauto tagumises aknas auk.

Kuningas Felipe VI jäi aga hoolimata mudaplekkidest näos rahulikuks ja püüdis inimestega rääkida.

56-aastane Felipe istus troonile pärast oma isa Juan Carlos I troonist loobumist 2014. aastal pärast iseenda korraldatud finants- ja isiklikke skandaale. Felipe püüdis uue lehekülje pöörata, loobudes isiklikust pärandist ja suurendades õukonna finantsläbipaistvust. Tema ja 52-aastane Letizia, kes on endine ajakirjanik, pühendavad olulise osa oma avalikust tegevusest kultuurile ja teadusele.

Kuningas ütles hiljem katastroofile reageerimise keskuses regiooni juhtidele, et üleujutuses kannatada saanutele tuleb anda lootust ja hoolitseda nende vajaduste eest, tagades, et riik on nende jaoks olemas.

Tsunamilaadne mudalaine hävitas tuhandete inimeste kodud. See oli Paiportast juba üle käinud, kui regionaalvõimud mobiiltelefonidesse hoiatuse saatsid. See jäi kaks tundi hiljaks.

Viha on tekitanud ka võimude võimetus kiiresti tagajärgedele reageerida. Suurem osa muda ja rusude koristamisest on jäänud elanike eneste ja tuhandete vabatahtlike hooleks.

„Me oleme kõik kaotanud!“ karjuti kuningale. Lisaks sellele nõuti Valencia regiooni presidendi Carlos Mazóni tagasiastumist ja küsiti: „Kus on Pedro Sánchez?“

„Ma mõistan nördimust ja jäin loomulikult paigale, et see vastu võtta,“ kirjutas Mazón X-is. „See oli minu moraalne ja poliitiline kohustus. Kuninga tänahommikune suhtumine oli eeskujulik.“

Hispaania ringhääling RTVE teatas, et kuninga teine külaskäik rängalt kannatada saanud Chiva külla jäeti siiski ära.

Peaminister Sánchez teatas, et päästetööd jätkuvad.

„Ma tahan väljendada kogu oma valitsuse solidaarsust ning meeleheite, kannatuste, ebakindluse ning Paiporta ja Valencia regiooni elanike vajaduste mõistmist,“ ütles Sánchez, lisades samas, et ta usub, et enamik inimesi ei poolda sellist vägivalda, mida kahjuks eile nähti.