EKRE pole sotside välja käidud tingimustel nõus põhiseadust muutma. Ka Isamaa kahtleb
(204)EKRE andis teada, et toetab kiireloomulist põhiseaduse muutmist veel enne järgmise sügise kohalikke valimisi juhul, kui valida saavad ainult Eesti kodanikud. Seega seistakse vastu sotside kompromissiettepanekule, mille järgi säilitaks määratlemata kodakondsusega isikud ehk „halli passi“ omanikud hääleõiguse.
EKRE kinnitas, et erakonna juhatus ei toeta mõtet jätta valimisõigus kodakondsusetutele isikutele. „EKRE on seisukohal, et toetada tuleb lahenduste otsimist, mis tagab, et valimisõigus nii kohalikel, riigikogu kui eurovalimistel on vaid Eesti kodanikel ja meie Euroopa Liidu liitumislepingust tingitult ka euroliidu liikmesriikide kodanikel,“ märgiti EKRE pressiteates.
„Me peame vormiliselt ja sisuliselt valeks katseid päevapoliitilise kasu nimel asuda põhiseaduse tasemel tekitama eri kategooriaid välismaalasi, kellel osadel on ja osadel pole valimisõigust Eestis. Näeme siin probleemi põhiseaduse paragrahv 12 valguses, mis keelab sarnases olukorras olevate inimgruppide erineva kohtlemise,“ lisati.
EKRE pressiteates lubati, et partei pöördub toetuse leidmiseks ka Isamaa ja Reformierakonna poole. Lisaks märgiti, et kui põhiseaduse muutmine toimub viisil, mis väärtustab Eesti kodakondsust ega loo eri valijate kategooriaid väljaspool Eesti kodanikke, toetab EKRE juhatus põhiseaduse kiireloomulist muutmist.
Isamaa erakonna juht Urmas Reinsalule rääkis teisipäeval „Aktuaalses kaameras“, et tänavuse lõimumisuuringu järgi on sarnaselt Vene kodanikele nn halli passi omanike Eesti riigi identiteet madal. Seega ei ole ka Isamaa sotside kompromissiettepanekust vaimustuses.
Keskerakond seisab vastu plaanile Vene ja Valgevene kodanike valimisõigust piirata. „Me räägime ikkagi inimestest, kes elavad siin Eestis. Paljud on sündinud Eestis, paljud soovivad loobuda Venemaa kodakondsusest, aga Venemaa ei anna praegu seda võimalust,“ rääkis erakonna juht Mihhail Kõlvart Delfile.
Põhiseaduse kiirkorras muutmiseks on tarvis 4/5 riigikogu liikmete toetust. Kui hääletamisele koguneb terve parlament ehk 101 liiget, siis on muutmiseks vaja 81 toetushäält. Opositsioonil on parlamendis kokku 26 häält, nii et kui ükski kolmest opositsioonierakonnast sotside ettepanekut ei toeta, seab see põhiseaduse muutmise õnnestumine kahtluse alla.