Prokuratuuri avalike suhete nõuniku Kauri Sinkeviciuse sõnul on karistusseadustiku järgi vaenu õhutamine üldiselt käsitletav väärteona. Selle tunnuseid tema sõnul ei tuvastatud.

Kuriteoga on aga tema sõnul tegemist siis, kui esineb üks kahest kuriteo tunnusest: teo tagajärjel on põhjustatud inimese surm, raske tervisekahjustus või muu raske tagajärg või kui selle on toime pannud keegi, keda on varem vaenu õhutamise eest karistatud.

„Prokuratuurile esitatud avalduse kohaselt kumbagi kvalifitseeritavat tunnust ei nähtu ning ka asjaolude kontrollimisel ühtegi sellist alust ei tuvastatud. Seetõttu jäeti kriminaalmenetlus alustamata,“ ütles Sinkevicius.

Saatkonna arvates kutsuti üles venelaste genotsiidile

Vene saatkond esitas riigiprokuratuurile selgitustaotluse Delfi Meedia välja antava ajalehe Maaleht artikli kohta, mis kirjeldas 2023. aastal Ukraina rindele sõitnud Eesti mehe Oleg Kolevatovi läbielamisi. Artikkel avaldati ka Delfi Meedia välja antavas venekeelses lehes Estonskii Ekspress.

Venemaa föderatsiooni suursaatkonna minister-nõunik Lenar Salimullin sõnas Delfile, et on Estonskii Ekspressis ilmunud artikli tõttu nördinud, viidates Ukraina poolel võidelnud Oleg Kolevatovi lausele „See rahvus tuleb hävitada“, mis kutsus Salimullini hinnangul üles venelaste genotsiidile.

„Russofoobi tegevus mitte ainult ei vasta üldtunnustatud moraali põhimõtetele, vaid on vastuolus ka rahvusvaheliste normidega, sealhulgas ÜRO peaassamblee vastu võetud genotsiidi vältimise ja selle eest karistamise konventsiooni sätetega,“ sõnas Salimullin.

Saatkond saatis Eesti vabariigi peaprokurörile Andres Parmasele pöördumise palvega anda õiguslik hinnang Oleg Kolevatovi sõnade ja Estonskii Ekspressi tegevuse kohta, kuid prokuratuur eksimusi ei leidnud.

Ka Delfi Meedia juhatuse liige ning Delfi ja Eesti Päevalehe peatoimetaja Urmo Soonvald leidis, et meediaväljaanne ei teinud midagi valesti. „Kui vapper sõdur kirjeldab oma võitlust Ukraina eest, nende väärtuste eest, mis meilegi kõige olulisemad, terroristide ja anastajate vastu, ja räägib oma lugu ja peegeldab tundeid, siis me ei näe kirjastusena oma töös eksimust,“ märkis Soonvald. „Meie kirjeldame ajastu ühte traagilisemat rahvuste ja väärtuste vahelist agressiooni, Venemaa terrorit euroopalike ja inimlike väärtuste vastu. Ohvrid, otsesed ja kaudsed, oleme meie, mitte Venemaa,“ lisas ta.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena