„Kahjuks on topeltstandardid, komme teistele riikidele loenguid pidada ja poliitiline silmakirjalikkus muutunud mõningates lääneriikides mõnede poliitikute, riiklikult kontrollitud vabaühenduste ja valemeedia teatud modus operandi’ks,“ lausus Əliyev, vahendab Politico.

Əliyev kuulutas, et nafta ja gaas on jumala kingitus nagu kõik muud loodusvarad.

„Riike ei tohiks nende omamises süüdistada ega süüdistada ka nende ressursside turule toomises, sest turg vajab neid,“ ütles Əliyev. „Inimesed vajavad neid.“

Tegemist on teise aastaga järjest, kui COP-d võõrustab naftariik. Mullu toimus see üritus Araabia Ühendemiraatides, aga sealsed sõnavõtjad olid märksa vähem sõjakad fossiilkütuste kaitsjad.

Əliyev võttis eriti sihikule Euroopa riigid, kes on sõlminud lepinguid Aserbaidžaani gaasi ostmiseks pärast Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse.

„See ei olnud meie idee,“ ütles Əliyev. „See oli Euroopa Komisjoni ettepanek.“ Əliyev kirjeldas oma kohtumist Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeniga 2022. aasta juulis, kui Euroopa Liit sõlmis Aserbaidžaaniga kokkuleppe sealt ostetava gaasi koguse kahekordistamiseks. „Nad vajasid meie gaasi muutunud geopoliitilise olukorra tõttu ja palusid meil aidata,“ ütles Aserbaidžaani president.

Aserbaidžaani majandus sõltub suuresti naftast ja gaasist. 2022. aastal moodustas see sektor ligi poole riigi SKT-st ja 92,5% ekspordituludest. Andmed on pärit USA rahvusvahelise kaubanduse administratsioonilt.

„COP29 eesistujana oleme me loomulikult rohepöörde suured eestkõnelejad ja me teeme seda,“ ütles Əliyev. „Aga samal ajal peame me oleme realistlikud.“

Əliyev ründas ka USA meediat Aserbaidžaani „naftariigiks“ (inglise keeles „petrostate“) nimetamise pärast, kui USA on samas ise suurim nafta ja gaasi tootja maailmas.

Əliyev lõpetas torkega vabaühenduste aadressil, mis kutsusid COP29-t boikottima Aserbaidžaani repressiivse valitsuse ja fossiilkütuste jalajälje tõttu.

„Mul on neile halb uudis. Meil on 72 000 registreeritud osavõtjat 196 riigist. Nende hulgas on 80 presidenti, asepresidenti ja peaministrit. Seega on maailm kogunenud Bakuusse ja meie ütleme maailmale: tere tulemast Aserbaidžaani.“

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena