Kohalikus meedias lekkinud seaduseelnõu keelaks vähemuskeelte kasutamise ühistranspordis, postkontorites ja restoranide menüüdes. Samuti plaanitakse suurendada karistusi seaduse rikkumise eest 20 korda ehk summad ulatuksid 15 000 euroni, vahendab Politico.

Slovakkia opositsioonipoliitikud on seaduse suhtes kriitilised. Nende arvates võib see kahjustada turismi, vähendada Slovakkia konkurentsivõimet ja tuua kaasa kriitikat ka Euroopa Liidult.

Opositsiooni hinnangul meenutab seadusandlus endise autoritaarse peaministri Vladimír Mečiari 1990. aastate valitsust, kes surus peale Ungari-vastaseid meeleolusid. Varasemalt on Euroopa Nõukogu kritiseerinud Slovakkiat Ungari vähemusrahvuse õiguste rikkumiste eest.

2021. aastal läbi viidud viimase rahvaloenduse andmetel elab Slovakkias umbes 420 000 ungarlast, kes moodustavad umbes 8 protsenti elanikkonnast.

Seaduse vastuvõtmise korral võivad Ungari ja Slovakkia suhted kiiresti jahedaks muutuda. See juhtus ka 2009. aastal, kui Slovakkia võttis vastu sarnase muudatuse, millega karistati riigiametnikke vähemuskeelte kasutamise eest, mis tekitas diplomaatilise tüli Ungariga.

Kultuuriminister Martina Šimkovičová, kes juhib ideed kehtiva seaduse karmistamiseks, lükkas ümber väited, et seadus on suunatud vähemuste vastu. Tema sõnul on seaduse eesmärk kaitsta slovaki keelt.

Ungari välisminister Peter Szijjártó ütles, et sai Slovakkia parlamendi spiikrilt Peter Žigalt kinnituse, et mis tahes tulevane keeleseaduse muudatus ei piira Ungari vähemuse õigusi Slovakkias.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena