Trumpi valik CIA direktori ametisse on järjekordne Hiina-vastane John Ratcliffe
(12)USA presidendiks valitud Donald Trump teatas eile, et määrab luure keskagentuuri (CIA) direktoriks John Ratcliffe’i.
Ratcliffe töötas Trumpi esimese ametiaja viimastel kuudel rahvusliku luure direktorina ning juhtis USA luureagentuure koroonaviiruse pandeemia ajal ja siis, kui USA valitsus võitles väliste katsete vastu sekkuda 2020. aasta presidendivalimistesse, vahendab Associated Press.
Ratcliffe’i varasemad töökogemused muudavad ta traditsioonilisemaks valikuks kui mõned Trumpi tulihingelised toetajad, kellest oli juttu kuulujuttudes. CIA direktori ametisse nimetamine nõuab senati heakskiitu.
Rahvusliku luure direktorina osales Ratcliffe vaid nädalaid enne 2020. aasta presidendivalimisi ebatavalisel õhtusel pressikonverentsil, kus tema ja teised ametnikud süüdistasid Iraani e-kirjade saatmises USA valijate hirmutamiseks.
Ratcliffe’i kritiseeriti Vene luureandmete avaldamise eest, milles oli kahjulikke väiteid demokraatide kohta 2016. aasta valimiste ajast, kuigi ta tunnistas, et see oli kontrollimata. Demokraadid nimetasid seda luureandmete politiseerimiseks.
Ratcliffe sattus pärast seda taas pealkirjadesse, kui tõrjus tosina endise luureametniku väite, et USA presidendi Joe Bideni poja Hunter Bideni Delaware’i arvutiparandustöökotta jäetud arvutis olnud e-kirjade avaldamisel on Vene desinformatsioonikampaania tunnused.
Ratcliffe valiti kongressi 2014. aastal, aga tema nähtavus suurenes 2019. aastal Trumpi tulihingelise kaitsjana esimeste ametikuriteo protseduuride ajal Trumpi vastu.
Kuigi Ratcliffe sai lõpuks rahvusliku luure direktori ametisse, et kulgenud see libedalt.
Trump esitas Ratcliffe’i nime lahkunud Dan Coatsi asemele. Demokraadid nimetasid Ratcliffe’i aga avalikult ebapädevaks erakonnapoliitika ajajaks ning vabariiklased väljendasid vaid leiget ja ettevaatlikku toetust. Mitmetes uudislugudes seati kahtluse alla Ratcliffe’i pädevus ja väideti, et ta on esitanud vääralt oma kogemusi prokurörina Texases enne kongressi valimist.
Ratcliffe ütles tollal, et on endiselt veendunud, et teeks seda tööd objektiivsuse, õigluse ja aususega, mida USA luureagentuurid vajavad ja väärivad.
„Ma ei taha aga, et rahvusliku julgeoleku ja luure alane debatt minu kinnitamise üle, kuigi see ei ole tõsi, muutuks poliitiliseks ja parteiliseks küsimuseks,“ ütles Ratcliffe siis.
Järgmise aasta veebruaris esitati Ratcliffe uuesti rahvusliku luure direktori kandidaadiks ja lõhenenud senat kinnitas ta 2020. aasta mais ametisse.
Rarcliffe on korduvalt tõstnud häiret Hiina asjus ning nimetanud Hiinat peamiseks ohuks USA huvidele ja ülejäänud vabale maailmale.
Sellised vaated asetavad ta ühte ritta teiste Trumpi tulevase administratsiooni ametnike, sealhulgas rahvusliku julgeoleku nõuniku kandidaadi Mike Waltziga, kes kutsus boikottima 2022. aasta Pekingi taliolümpiamänge.
„Luureandmed on selged: Peking kavatseb domineerida USA ja ülejäänud maailma üle majanduslikult, sõjaliselt ja tehnoloogiliselt,“ kirjutas Ratcliffe 2020. aasta detsembris Wall Street Journali arvamusartiklis. „Paljud Hiina suuremad avalikud algatused ja väljapaistvad ettevõtted on ainult maskeerimiskiht Hiina kommunistliku partei tegevusele.“