Igal suvel saavad Inissionis võimaluse tootmistööd proovida töötajate lapsed. „Soovime oma lastele näidata, kuidas üks päris tootmine toimib. Siis ei mõtle lapsed ainult selle peale, et „ah, olen tiktokker, postitan midagi ja miljonid on käes“. Eesmärk on, et kui noored valivad oma tee ja tahavad ülikooli minna, ei kardaks nad tootmist ega tööstusega seotud erialasid,“ räägib Dementjeva.

Tegelikult ei ole tootmine tänapäeval enam must ja räpane, nagu tihtipeale ette kujutatakse. „Ei pea siin labidaga midagi tegema. Meil on olemas robotid ja tehisintellekti algoritmid, meil on puhas ja avar,“ ütleb Inission Tallinna tegevjuht.

Praktikale tuleb nii poisse kui tüdrukuid. Eelmisel suvel käis 12 noort ja pooled neist on töötanud juba kaks-kolm suve järjest. „Minu enda laps proovis sel suvel seda tööd ja ütles, et kui ei peaks vara ärkama, siis oleks see suurepärane töö. Kõik protsessid on selged: tuled hommikul tööle, sulle on konkreetsed ootused, mida pead tegema, ja päeva lõpus raporteerid, kui palju tööd on tehtud. Pilt on selge, mida sinult oodatakse ja mida on vaja teha. See on hea, positiivne kogemus. Selle jaoks taotleme alati töötukassast toetusi,“ räägib Dementjeva.

Viljakas koostöö töötukassaga

Koostööd töötukassaga alustas Inission juba pea kümmekond aastat tagasi. Viimastest aastatest meenutab Dementjeva hea sõnaga Yaskawa tööstusrobotite juhtimise koolitust, mis tehti koostöös TalTechiga. „Meil oli sisuliselt kriis, sest ainult üks inimene oskas nendega tööd teha. See on ettevõtte jaoks alati risk, kui on ainult üks inimene, kellel on teatud kompetents olemas. Kui temaga midagi juhtub – ta jääb haigeks, läheb puhkama või lahkub töölt –, siis ei ole asendust võtta,“ räägib Dementjeva. Poole aastaga õpetati välja viis robotioperaatorit ja probleem sai lahendatud.

Seoses struktuurimuudatustega tekkis ettevõttes eelmisel aastal soov tootmiskoordinaatorite kompetentsi tõsta. Selleks võeti töötukassa kaudu ette tööstusakadeemia pooleaastane koolitusprogramm. Selle alla ei kuulunud ainult loengud, vaid ka praktilised ettevõtete külastused, kus tootmiskoordinaatorid said oma silmaga näha, millised on teiste tehaste või tootmiste protsessid ja kuidas neid paremaks muuta. „Arvan, et võitsime sellest väga palju just selle kaudu, et palusime tootmiskoordinaatoritel juurutada neid ideid, mis neile kõige rohkem meeldisid,“ kiidab Dementjeva.

Veel mainib Dementjeva ettevõtte ressursside planeerimise (ERP) süsteemide koolitusi, millest on suur abi olnud mehaanika- ja elektroonikatootmise kolimisel ühe ühtse süsteemi alla. „Töötukassa poolt on alati väga hea tugi. Alati saab abi ja sisuka selge pildi, mida pean tööandjana tegema, et jõuda eesmärgini,“ räägib Inission Tallinna tegevjuht.

Uued võimalused Inissionis

Kui üldiselt on tööstus ka tänapäeval üsna mehine valdkond, siis Inissioni töötajate hulgas on naisi isegi veidi üle poole. „Mehaanikatehases on rohkem meeste kollektiiv, aga näiteks painutuses töötab kolm naist, kuigi see on täiesti meeste maailm. Nad ei ole lihtsalt tänava pealt võetud – nad on haridusega, ise valinud, et tahavad painutust teha ja töötavad oma erialal,“ räägib Dementjeva. Elektroonika poole peal, kus tehakse rohkem n-ö peenikest tööd, jootmist ja muud sarnast, on naisi rohkem. „Ka juhtkonnas on meil 40 protsenti naisi, tänu sellele, et olen ise naine,“ ütleb ettevõtte tegevjuht.

Headest ja osavatest inimestest on alati puudus. „Noored tahavad tihti midagi fancy’t ja mitte tootmisega seotut,“ tunnistab Dementjeva. Praegu otsib Inission ärikliendihaldurit, kes tunneks ennast mugavalt nii mehaanika kui elektroonika teemas. „Teame isegi, et tahame võib-olla rohkem kui võimalik on, aga usume, et leiame inimese, kellel on nii mehaanika kui elektroonika taust,“ sõnab Dementjeva. Samuti on oktoobri lõpuni avatud kandideerimine elektroonikatehase tooteinseneri positsioonile.

Millega Inission Tallinn OÜ tegeleb?

Inission pakub klientidele elektroonika ja mehaanika erilahendusi. Ettevõtte mehaanikaosakond toodab näiteks ventilatsiooniseadmeid, elektrikappe ja ka tuuleparkide konstruktsioone, samas kui elektroonika poolel keskendutakse peamiselt trükkplaatidele ja lõpplahendustele. „Teeme täpselt nii palju, kui klient soovib. Näiteks paneme trükkplaadid korpuse sisse, saadame kliendile ja valmistoodangu teeb klient oma tehases. On ka kliente, kes on usaldanud meie hoolde kogu väärtusahela, trükkplaadidest kuni lõppkoostamiseni. Eesmärk on muidugi pakkuda valmistoodangut ehk terviklahendust,“ sõnab Dementjeva.

Inissioni tugevusena nimetab Dementjeva paindlikkust. „Oleme igas valdkonnas natuke esindatud. Meil on oma nišš. Meie juurde tuleb klient, kelle jaoks jäävad suured tootjad liiga suureks. Neil on paigas minimaalne maht ja kui seda ei ületa, ei võeta sind vastu. Meie suudame teha ka väiksemates partiides. Kui klient tuleb ja ütleb, et tal on midagi vaja viis tükki, siis me teeme selle valmis. Järgmine päev tuleb ja tahab 1000 tükki, siis teeme selle ka valmis,“ räägib Dementjeva.

See on n-ö high-mix low-volume-tootmine, mis tähendabki, et suudetakse toota väikestes kogustes, kuid suures valikus erinevaid tooteid, et rahuldada klientide spetsiifilisi vajadusi. „Selle jaoks on eraldi masinad, millega üritame väiksemate partiide tegemist optimeerida,“ selgitab ettevõtte tegevjuht.

Inissioni juurde võib tulla ka siis, kui toode on veel idee tasandil. „Meie insenerid vaatavad toote või joonise üle ja pakuvad välja, kuidas seda muuta, et oleks soodsam ja tootmise jaoks sobivam. Anname hinnangu, mis materjalist tuleks teha, milline oleks omahind jne,“ räägib Dementjeva.

Jaga
Kommentaarid