Michali sõnul näib talle, et ka USA-s valitseb arusaam, et Euroopa peaks end suutma rohkem ise kaitsta. Ta lisas, et ka Ühendkuningriigid plaanivad kaitsekulud 2,5 protsendile tõsta. „Mulle tundub, et arusaamine, et kahest protsendist enam ei piisa, on üleüldine,“ sõnas Michal Delfile, täpsustades kohe, et siiski mitte igas riigis. „On ka neid, kes tahaks rahutuvi kombel lennata riikidesse, kus meie väärtusi ei jagata,“ möönis ta.

Michal nentis, et Eestit on Venemaad realistliku pilguga vaatamise eest paranoiliseks peetud. Tema sõnul seisab Euroopas debatt rahastuse teemal alles ees ja tuleb valida, kas kaitsesse hakatakse keskselt rohkem raha panustama või seisavad ees reeglimuutused. „Mõni ei ole isegi kahe protsendini veel jõudnud,“ märkis Michal Euroopa suurriikide kohta. „Meie oleme oma asjad ära teinud, loodame, et teised tulevad järele.“

JEF on Ühendkuningriigi juhitav kaitsekoostööformaat, kuhu lisaks Eestile kuuluvad Holland, Läti, Leedu, Norra, Rootsi, Soome, Taani ja Island. Ühendekspeditsiooniväel on tähtis roll Läänemere piirkonna heidutus- ja kaitsehoiakus ning JEF-i raames välja töötatud kriisireageerimismeetmed täiendavad NATO tegevust. JEF-i mõte on olla esmareageerija enne NATO artikkel 5 väljakuulutamist.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena