Biden märkis, et kuigi kaks riigijuhti pole alati sama meelt, saavad nad omavahel ausalt ja otsekoheselt mõtteid vahetada. Valge Maja sõnul jagavad Xi ja Biden arvamust, et tuumarelvade kasutamist puudutavad sõjalised otsused peavad jääma inimeste teha ja neid ei tohi delegeerida tehisintellektile.

Muu hulgas arutati ka Põhja-Korea teemat ja riigi sekkumist Vene-Ukraina sõtta. Valge Maja julgeolekunõuniku Jake Sullivani sõnul meenutas Biden kohtumisel, et Hiina on ametlikult konflikti laiendamise ja eskaleerumise vastu ning peaks seetõttu püüdma kasutada oma mõjujõudu, et Põhja-Korea enam sinna lisasõdureid ei saadaks.

Xi ütles kohtumisel, et Hiina eesmärk on hoida suhted USA-ga stabiilsed ja kestlikud ning see ei muutu ka pärast Donald Trumpi võitu USA presidendivalimistel. „Hiina on valmis töötama uue USA administratsiooniga, et säilitada suhtlust, laiendada koostööd ja tegeleda erimeelsustega.“

Trump on lubanud kehtestada kõigi Hiina kaupade vastu 60% suurused kaitsetollid.

Teemade seas oli ka Hiina surve Taiwani ning Lõuna-Hiina mere äärsete riikide vastu ning Hiina häkkerite tegevus USA valitsusametnike ja kampaaniategelaste pealtkuulamiseks. Biden nimetas Hiina tegevust Taiwani vastu destabiliseerivaks ning Xi sõnul kahjustab Taiwani presidendi Lai Ching-te „separatistlik“ tegevus piirkonna rahu ja stabiilsust. Lai plaanib lähiajal toimuval Vaikse ookeani ringreisil külastada ka USA-d, peatudes Hawaii osariigis. Reedel kohtus Biden ka endise Taiwani majandusministri Lin Hsin-iga.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena