Viimasel Arhituuril saab avastada Eesti kõige terviklikumat ülikoolilinnakut
Arhitektuurimuuseumi viimane Arhituur avastab üht Eesti terviklikumat ülikooliansamblit – Eesti Maaülikooli Tartu kampust. EMÜ Tartu linnak on kasvanud ümber võluva heimat-stiilis Tähtvere mõisa ja hõlmab võimsaid tähtteoseid Nõukogude perioodist ning kaasajast.
1960. aastatel Tartu linna piirile, Emajõe ürgoru servale kavandatud kompleksi algse plaani ja olulisemate hoonete autor on arhitekt Valve Pormeister (1922–2002), kes on tuntud oma erakordselt hea maastikutunnetuse poolest. Imeline kokkumäng ürgoruga ja võimas vormikeel iseloomustavad Pormeistrile omaselt ka üht tema kuulsamat teost, 1980. aastatel ehitatud nii-nimetatud metsamaja.
Kuigi ülikoolilinnakut kavandati juba 1960. aastatel, jõuti ehitamiseni alles järgmise kümnendi teisel poolel ning paljud hooned ja mõned hooneosad esialgsest kavandist jäidki valmimata. Siiski kujundavad tugevalt EMÜ kampuse kuvandit Pormeistri projekteeritud hooned, sealhulgas praegune ülikooli peahoone. Lisaks maastikuga harmoneeruvale arhitektuurile on originaalilähedaselt säilinud ka mitmeid omaaegseid interjööre.
23. novembril korraldab Eesti Arhitektuurimuuseum ekskursiooni, mille käigus tutvume lähemalt lisaks arhitekt Pormeistri loomingule ka ülikoolilinnakute arenguga laiemalt. Külastame ka kaasaegseid arhitektuuriobjekte EMÜ kampuses: 2009. aastal valminud Salto arhitektide spordihoonet ja 2013. aastal KAMP arhitektide metsamajanduse ning maaparanduse õppehoone juurdeehitust.
Rohkem infot ja registreerumine Eesti Arhitektuurimuuseumi kodulehel.
Arhituur kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi.