Nendega tuli vestlema ka päästeameti peadirektor Margo Klaos. Sooja vastuvõttu ta ei saanud, vastupidi. Aastaid päästeametis töötanud tuletõrjuja rääkis talle, et komandodes napib päästjaid ja keegi juurde tulla ka ei taha. „Autosid on terve pilv, aga inimesi pole,“ avaldas ta, mis vaatepilt avaneb põlengukohtadel.

Ta ütles, et tema palk on napp ja vaja lisa teenida. Uued graafikud aga vähendaks sedagi võimalust. „Mul on vaja kindlat sõna, et süsteem toimib. Et inimesi tuleb juurde, et palk saab suurem. Me räägime siin taandarengust praegu, mitte arengust,“ lausus ta.

Pikemalt videos.

Päästeamet plaanib kehtestada uue töökorralduse, mille kohaselt töötaksid päästjad senise ühe 24-tunnise vahetuse asemel vajadusel kaks 12-tunnist vahetust. Päästeala töötajate ametiühingu korraldatud küsitluse põhjal on aga vähemalt 120 töötajat väljendanud, et sellise korralduse jõustumisel nad sellel ametikohal enam ei jätka.

Eesti Päästeala Töötajate Ametiühingu peausaldusisik Kalle Koop selgitas, et 12-tunniste valvete kasutuselevõtt mõjuks päästjate ja nende perede majanduslikule ning sotsiaalsele heaolule väga negatiivselt. „Päästjate hinnangul on poliitikud oma lubadusi murdnud ja päästjate töö on jätkuvalt väärtustamata. Oleme selgel seisukohal, et praegune 24-tunniste vahetuste süsteem kompenseerib nii seda kui vähest palka mingilgi määral,“ rõhutas Koop.

Päästjatele on selline muudatus Koobi sõnul vastuvõetamatu, sest väikese palga tõttu teenib ligi 90% päästjaid raha ka teisel töökohal. „Nõnda võib ühe vahetuse juurde tekkimisega näiteks muul töökohal töötav päästja kaotada teiselt töökohalt kuus 100–220 eurot, sest päästeametis jääb palk ju samaks,“ tõdes ta. Päästjate praegune netopalk on tema sõnul kesine, keskmiselt umbes 1400 eurot. Päästjate keskmine brutopalk oli eelmisel aastal 1797 eurot.

Pikett eelneb neljapoolsele kohtumisele, kus Eesti Päästeala Töötajate Ametiühing, Riigi- ja Omavalitsusasutuste Teenistujate Ametiühing, päästeamet ja siseministeerium arutavad päästeameti plaani rakendada valveteenistujatele edaspidi kaks korda kuus 12-tunniseid valvevahetusi.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena