Linnavalitsuse otsus halvas korras olnud mosaiik üle asfalteerida on sotsiaalmeedias viimastel päevadel palju kriitikat saanud. Mosaiigi kadumist on kritiseerinud nii linnaruumiaktivist Mitte_tallinn kui ka kinnisvaraekspert ja fotograaf Risto Vähi.

Tallinna keskkonna- ja kommunaalvaldkonna abilinnapea Pärtel-Peeter Pere palus linna nimel tee asfalteerimise eest vabandust.

Loode tänava kadunud mosaiiktee

Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti juhataja asetäitja Elari Udam selgitas, et Loode tänava mosaiigist polnud enam kuigi palju alles, mida saaks taastada, mistõttu tee asfalteeriti. „Olgu see armas kõnnitee lõik pealegi jäänud muinsuskaitse alt välja, olgu ta pealegi olnud hooletusse jäetud, siiski on kahetsusväärne, et me ei suutnud seda taastada,“ ütles ta.

Udami sõnul tulid kohalikud elanikud ise linnavalitsuse juurde tee kehva seisu üle kurtma ning selle asfalteerimist nõudma ning lõpuks amet sellega ka mosaiigi kehva seisundi tõttu nõustus. „Meil on väga kahju, et mosaiikteed ei õnnestunud taastada,“ kordas ta veel.

Loode tänava kadunud mosaiiktee

Udam tõi välja, et keskkonna- ja kommunaalamet uuendas tänavu teede taastusremondilepingut, tänu millele oli juba oktoobri alguseks parandatud rohkem teid kui terve 2023. aasta jooksul kokku. Hooldusremondi ehk nn aukude lappimise lepingu uuendatakse enne kevadet 2025.

Sajandi vanune mosaiik

Risto Vähi on varem oma veebilehel kirjutanud ka mosaiigi ajaloost. Nimelt pärineb see 1920. aastatest, mil selle lasi laduda Loode 2 toonane omanik tikuvabrikant Julius Trumm. Mosaiigis on kasutatud keraamiliste plaatide ja savinõude kilde.

Kuigi tänavalt on mosaiik nüüd kadunud, siis osa sellest elab teisel pool aeda eramaal edasi.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena