Kahl ütles eile Berliinis mõttekoja Saksamaa Välissuhete Nõukogu (DGAP) üritusel esinedes, et Moskvalt on oodata hübriidsõja hoogustamist, vahendab Reuters.

„Hübriidmeetmete ulatuslik kasutamine Venemaa poolt suurendab riski, et NATO kaalub lõpuks oma artikli 5 vastastikuse kaitse klausli rakendamist,“ ütles Kahl. „Samal ajal tähendab Venemaa sõjalise potentsiaali kiirenev kasvatamine, et otsene sõjaline vastasseis NATO-ga muutub Kremli jaoks üheks võimalikuks valikuks.“

NATO artikli 5 järgi on rünnak ühe liikmesriigi vastu rünnak kogu alliansi vastu.

Kahl ütles, et Vene sõjavägi on tõenäoliselt võimeline NATO-t ründama aastakümne lõpuks. Ta lisas, et sõda Ukrainas tähendab, et Venemaal on lahingus karastunud sõdureid, mis suurendab Venemaa konventsionaalsetest jõududest lähtuvat ohtu. Samuti on Venemaa õppinud pidama moodsat droonisõda.

BND ekspertide hinnangul kahtlevad Venemaa kaitseministeeriumi kõrged ametnikud NATO artikli 5, sealhulgas USA kaitsemeetmete rakendamises Euroopas, kui olukord peaks tõsiseks minema.

„Meil ei ole veel mingeid viiteid sellele, et Venemaa kavatseb sõtta minna, aga kui selliseid meeleolud Moskvas valitsuses peale jäävad, kasvab sõjalise vastasseisu oht lähiaastatel,“ ütles Kahl.

Kui Venemaa peaks üht või mitut NATO liitlast ründama, ei tee ta seda suurte maa-alade hõivamiseks, vaid pigem lääne paika pandud punaste joonte proovile panekuks, eesmärgiga lõhkuda lääne ühtsus ja NATO kui kaitseallianss, märkis Kahl.

„Venemaa arvates saavutatakse see eesmärk, kui artikkel 5 jääb Venemaa rünnaku korral kasutamata,“ ütles Kahl. „Selle eesmärgi saavutamiseks ei ole vaja saata lääne poole tankiarmeesid, piisab roheliste mehikeste saatmisest Balti riikidesse väidetavalt ohus oleva vene vähemuse kaitsmiseks või [Norrale kuuluva saarestiku] Svalbardi piiride nihutamisest.“

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena