Meduza vahendab väljaannet Paper Kartuli, mille teatel oli politsei meeleavaldajad lõplikult laiali ajanud täna hommikuks ja puhastanud Rustaveli prospekti parlamendihoone piirkonnas.

Paper Kartuli teatel kasutas politsei vahistamiste käigus karme võtteid.

Ajakirjanikud teatasid kannatanutest. Ajakirjanik Zurab Džavahhadze sõnul lasti ühele meeleavaldajate juhile Elene Hoštariale gaasi silma. Nana Malašhial lõid politseinikud nina puruks. Väljaanne Publika teatas, et nende ajakirjanik Aleksandre Khešelašvili peksti läbi.

Gruusia siseministeeriumi andmetel vahistati meeleavalduste käigus 43 inimest, keda süüdistatakse politseile allumatuses ja pisihuligaansuses.

Siseministeeriumi teatel sai kannatada 32 politseinikku, kellest 13 vajas kirurgilist sekkumist.

Politsei kasutas meeleavaldajate laialiajamiseks veekahurit ning pipra- ja pisargaasi. Maskides mehed püüdsid tungida parlamendihoonesse. Politseinikke loobiti ilutulestikuvahenditega ning karjuti sõnu „venelased“ ja „orjad“.

Enne rahutuste algust kogunesid tänavatele tuhanded inimesed. Gruusia Euroopa-meelne president Salome Zurabišvili süüdistas valitsust sõja kuulutamises oma rahva vastu ja küsis märulipolitseinikelt, kas nad teenivad Gruusiat või Venemaad.

„Täna on märkimisväärne hetk või pigem põhiseadusliku riigipöörde lõpuleviimine, mis on toimunud mitu nädalat,“ ütles Zurabišvili koos opositsiooniliidritega antud pressikonverentsil. „Täna kuulutas see olematu ja õigusvastane valitsus sõja oma rahva vastu.“ Zurabišvili nimetas ennast riigi ainsaks legitiimseks esindajaks.

Euroopa Parlament kiitis eile heaks mittesiduva resolutsiooni, milles ei tunnustata Gruusia 26. oktoobri parlamendivalimiste tulemusi oluliste rikkumiste tõttu. Resolutsioonis kutsutakse üles korraldama rahvusvaheliste vaatlejate jälgimisel aasta jooksul uusi valimisi ja kehtestama sanktsioone Gruusia Unistuse poliitikutele, sealhulgas peaminister Irakli Kobahhidzele.

„Gruusia Unistus ei võitnud neid valimisi, ta korraldas riigipöörde. Gruusias ei ole legitiimset parlamenti ega valitsust,“ ütles 20-aastane meeleavaldaja Šota Sabašvili. „Me ei lase sellel isehakanud peaministril oma Euroopa-tulevikku hävitada.“

Gruusia Unistus väidab, et ei ole venemeelne ning et jääb kindlaks demokraatiale ja läänele orienteeritusele. Erakond väidab, et tahab ikkagi lõpuks Euroopa Liiduga liituda, aga on samas korduvalt sattunud Brüsseliga diplomaatilistesse tülidesse ja süvendanud sidemeid Venemaaga. Gruusia Unistus on süüdistanud Euroopa Liitu „solvangute kaskaadis“ ning selles, et liitumisläbirääkimiste väljavaadet kasutatakse väljapressimiseks ja Gruusias revolutsiooni korraldamiseks.

Eile teatas Gruusia Unistus: „Me oleme otsustanud mitte võtta Euroopa Liiduga läbirääkimiste alustamise küsimust päevakorda kuni 2028. aasta lõpuni. Samuti keeldume me igasugustest Euroopa Liidu eelarvest antavatest toetustest 2028. aasta lõpuni.“

Euroopa Liit on teatanud, et Gruusia liitumistaotlus on külmutatud.

Läänemeelne opositsioon reageeris Gruusia Unistuse avaldusele raevukalt ja kogunes tohutu hulk meeleavaldajaid. Kohalik meedia teatas, et protestiti ka teistes linnades peale Thbilisi.

„Isehakanud õigusvastane valitsus on juba õiguslikult allkirjastanud Gruusia ja Gruusia rahva reetmise,“ kirjutas opositsiooniliider Giorgi Vašadze Facebookis.

Zurabišvili ütles, et Gruusia Unistus ei ole kuulutanud mitte rahu, vaid sõja oma rahva, selle mineviku ja tuleviku vastu.

Zurabišvili ametiaeg lõpeb detsembris ja Gruusia Unistus on nimetanud oma presidendikandidaadiks endise parlamendi liikme ja käremeelse läänevastase, endise jalgpalluri Mihheil Kavelašvili.

Venemaa president Vladimir Putin kiitis eile Kasahstanis Gruusia võimude julgust ja iseloomu, mida need on üles näidanud Vene stiilis välisagentide seaduse vastuvõtmisega.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena