FOTOD | Mõne aastaga saab just sellest kvartalist pealinna popim piirkond!
Põhja-Tallinna südames Manufaktuuris on hooga käimas kvartali korrastamine ning ajaloolise vabrikuhoone rekonstrueerimine. Sündimas on unikaalsed industriaalse arhitektuuri hõnguga kodud, mida ümbritseb roheline linnaruum.
Ligi 100 aastat tegutses Manufaktuuri kvartalis Eesti üks olulisemaid tööstuseid – Balti Puuvilla Ketramise ja Kudumise Vabrik. Ca. 230 meetri pikkune punakatest tellistest hoone on aga tehase sulgemise järel seisnud jõude kuniks kinnisvaraarendaja Hepsor tänavu selle taastamisega alustas.
Vabrik renoveeritakse kahes etapis. „Tehniliselt on see suur väljakutse, sest taastame muinsuskaitselise hoone ja selle algse ilme. Sisse aga loome justkui täiesti uue kõigi mugavustega maja, kasutades tipptehnoloogiaid ning kaasaegseid arhitektuurilisi lahendusi,“ selgitas Hepsori Eesti maajuht Mihkel Mäger.
Väärikasse vabrikuhoonesse rajatakse avarad ja omanäolised korterid ning äripinnad – üle nelja meetri kõrguste lagedega ning maast laeni kaarakendega eristub Vabrik kõigist teistest elumajadest. Kuid selleks, et tuua projekti veelgi erilisust, pakub arendaja võimalust oma kodu planeering ise teha. „Tavaliselt on uued hooned projekteeritud nii, et korterite planeeringuid neis enam eriti muuta ei saa. Vabriku puhul saame aga pakkuda enneolematut paindlikkust, sest me ei pea lähtuma olemasolevatest plaanidest,“ ütles Mäger.
Läheneda saab loovalt ning oma kodu planeeringu kasvõi ise valmis joonistada. Vajadusel aitab eluruumide ja planeeringu mõtestamisel sisearhitekt. Kui mõni olemasolevatest planeeringutest vajaks pisut muutmist või on soov mitu korterit kokku ehitada, on ka see võimalik ellu viia. Vabrikus on ruumi, et laiendada oma korterit nii laiusesse kui ka läbi mitme korruse kõrgusesse. Nii võid luua endale kasvõi linnamaja tüüpi avara ja ainulaadse kodu. Avaraid tube on võimalik veelgi suuremaks teha või hoopis kompaktsemaks, luues teise tasandi või väiksemad ruumid. Lisaks saab siia luua isikliku talveaia või siserõdu.
„Aitame tulevastel elanikel nende unistused ellu viia, et kodu peegeldaks just nende endi isikupära ja arvestaks iga kliendi vajadusi. Esimesed tulevased Vabriku elanikud on juba meie arhitektide-sisekujundajate abil saanud ellu viia ka oma näiliselt kõige pöörasemad ideed. Aga just eristuvus teebki iga kodu siin omanäoliseks,“ rääkis Mäger.
Hubane hoov ja aiad
Koos vabrikuhoonega saab uue ilme kogu Manufaktuuri kvartal. Selle keskmeks saab suur ja mitmekesine park rikkaliku haljastuse ja vahelduvamaastikuga. Elanikele ja külalistele luuakse puhkealad istumisvõimalustega ning mänguväljak ronimis-, vee- ja liivamängude aladega. See on koht, kus nii suured kui ka väikesed saavad kodukvartalist lahkumata aega veeta ja lõõgastuda. Siin asuvad ka 100 aastased õunapuud, mis on juba mitmetele põlvkondadele pakkunud nii silmailu kui ka maitseelamusi. Kogu avalik ruum koos kogukonnaaedadega pakub mõnusat ajaveetmist ja põiget rohelusse.
Autod kvartalist läbi ei sõida ning parkimine on turvaliselt ja mugavalt maa all. Lisaks asuvad maa-aluses parklas elektriautode laadimiskohad. Säästlike liikumisviiside soodustamiseks on hoones hobi- ja hoiuruumid jalgratastele ja kärudele ning külalistele arvukad väli-rattaparklad.
Argitoimetuste autovabaks tegemiseks on kõik vajalik elanikele käe-jala juures. Läheduses paikneb mitu kooli, lisaks plaanib linn avada kvartali serval Manufaktuuri lasteaia. Jalutuskäigu kaugusel on nii toidupoed, Sõle spordikeskus kui ka Merimetsa ja Paljassaare terviserajad.
„Äsja avati Manufaktuuris ka pagarikoda, lähiaastatel lisandub veel kohvikuid ja restorane, kauplusi ja stuudioid, miks mitte ka spordiklubi ning meelelahutust. Siin tärkav elu teeb juba lähiaastatel Manufaktuurist pealinna uue tuiksoone,“ rääkis Mäger.
Manufaktuuri Vabrikus on müük alanud ning veel on võimalik omale sobiva suuruse ja planeeringuga korterit kujundada.