Kui palju võtta kaasa sularaha?

Gambia pealinnas Banjulis maandudes tuleb maksta 20 eurot riiki sisenemise tasu ja lahkudes sama summa. Seega peaks see summa sularahas kindlasti kaasas olema. Kaardimakse võimalused on riigis küll olemas, aga kas makse ka läbi läheb, on iseküsimus. Kohapeal on samuti mugavam arveldada sularahaga, aga siis peaks eurod olema vahetatud kohalikuks rahaks. Gambias on võimalik ATM-ist raha välja võtta ja valuutavahetuspunktides eurosid dalasi’deks vahetada.

Mugav lennureis Turkish Airlinesiga

Lennureisid Tallinnast Banjulisse toimuvad ümberistumisega Istanbulis. Kõigepealt lühike kolmetunnine reis Tallinnast Istanbuli ja sealt seitse tundi Banjulisse. See pole üldse palju, kui lennata Turkish Airlinesiga, kelle lennukid on väga mugavad. Pikemal lennul saab kaks korda süüa, interaktiivsel ekraanil on võimalik mängida mänge või vaadata filme, nii et lend möödub väga kiiresti. Kuna tegemist on öise lennuga, saab muidugi ka lihtsalt magada. Turkish Airlinesi lennukites on magusaks uneks loodud väga mugavad tingimused.

Oluline on seegi, et Eesti ja Gambia ajavahe on vaid kaks tundi, mis muudab aklimatiseerumise lihtsaks. Nii et tegelikult on Gambia väga hea valik – jõuad eksootilisse riiki kiiresti ja pääsed kurnavast ajavahest, seda võrreldes näiteks Aasiase või Lõuna-Ameerikasse reisimisega.

Transfeer lennujaamast hotelli

Esimesed muljed Gambiast

Anni ja Kristeli sõnul on Gambiasse jõudes kohe selge, et oled autentses Aafrikas, sest sind ei võta vastu mitte klanitud turismiobjektid, vaid tõeline elu. Suuremad tänavad on küll asfalteeritud, kuid külavaheteed on savikattega ja pigem tolmused. Kohalikud elanikud paistavad silma oma värvikirevate riietega ja nende tagasihoidlikest elutingimustest hoolimata naeratavad kõik pea alati. Kuigi prügi ja tänavate kitsus võib turiste algul ehmatada, on Gambial unikaalne võlu – sealne rahvas on väga rõõmsameelne ja külalislahke.

Kogu riigis puuduvad valgusfoorid ja liiklust reguleerivad politseinikud. Majanduslik seis Gambias ei ole hea, kuid selle kompenseerivad rikkalik kultuur, imekaunis loodus ja muidugi soe kliima.

Gambia teed on auklikud

Mida Gambias ette võtta?

„Laisa päeva“ kruiis Gambia jõel

Laevaekskursioon „Lazy Day Cruise“ Gambia jõel on unikaalne viis kohaliku loodusega tutvumiseks. Laia jõge ääristavad ilusad mangroovisalud. Mangroovide juurtel elavad austrid – need pole seda sorti austrid, mida meie sööme, aga kohalikele need meeldivad. Gambia traditsioonide järgi korjavad austreid ainult naised.

Laevasõit Gambia jõel sobibki väga hästi just laisa päeva ettevõtmiseks, sest ise sellel ekskursioonil midagi tegema ei pea. Lihtsalt naudid kauneid vaateid ning toitu ja jooke, mida sulle pakutakse.

Laevad "laisaks tuuriks" valmis.

Krokodillifarm

Anni ja Kristeli üheks omanäolisemaks kogemuseks Gambias oli krokodillifarmi külastamine. Nende sõnul oli see ühtaegu väga tore ja ka natukene õudne, sest inimesed jalutavad ringi krokodillide vahel ja metsikutele roomajatele saab isegi pai teha. Seda küll soovitavalt saba poolt, sest muidu äkki näksavad. Väidetavalt on enne külastust krokodillidel kõhud täis söödetud, nii et inimeste järele neil usutavasti eriti ei isuta. Igatahes on krokodillide vahel jalutamine selline elamus, mis jääb meelde eluks ajaks.

Krokodillifarm

Lõuna-Gambia tuur

Lõuna-Gambia tuur annab väga hea ülevaate kohalike igapäevaelust. Sinna viiakse turistid veoautoga, sest tavalise bussiga kõik teed läbitavad pole. Sellel tuuril käiakse väikestes külades, kus elavad kohalikud, ja muidugi ka turgudel. Viimased on Gambias väga olulised.

Turgudel käiakse väga tihti, sest paljudel pole ei elektrit ega külmkappi, nii et värsket toitu tuleb osta iga päev. Gambia turgudel ei pea turist kartma sedagi, et teda hakatakse ahistama, nagu võib juhtuda näiteks araabia maades. Muidugi pakutakse oma kaupa ja gambiastele meeldib ka kaubelda, aga keegi ei ole pealetükkiv – kui ütled, et ei soovi, siis ei haarata sul varrukast, vaid jäetakse rahule.

Turg

Selle tuuri käigus uudistatakse ka kooli. Gambias pakub riik haridust kuni kuuenda klassini. Sellest tasemest edasi jätkavad haridust ainult 33 protsenti inimestest, sest tihti pole peredel võimalik lapsi harida tasulises koolis. Ülikoolihariduse saavad Gambias vähesed – riigis on ainult üks ülikool.

Pärast kooli külastust saab nautida maitsvat lõunasööki imeilusas Sanyangi rannas. Turistid saavad maitsta lisaks palmiveini, mis on põhimõtteliselt samakas. Kohalikus keeles on selle nimi zum-zum. Pärast sööki võib jalutada rannas ja imetleda ilusaid suuri ja värvilisi merikarpe – neid on seal nii palju, et korja kasvõi nagu seeni. Muidugi saab käia ka ujumas. Gambias on väga hea ja turvaline ujuda, pole haisid ega muid ohtlikke elukaid ning muidugi on vesi aasta ringi soe. Lisaks ei lähe vesi liiga kiiresti sügavaks, nii et lõbu on laialt ka lastel.

Pärast lõunasööki viiakse turistid Serekundasse, mis on Gambia suurim linn – selles elab 400 000 inimest. Seal külastatakse tekstiilivabrikut, kus saab näha, kuidas taimedega lõngu ja kangaid värvitakse ning muidugi eneselegi midagi ilusat osta.

Gambia kool

Kohalik toit ja hinnad

Gambia köök on lihtne, ent väga maitsev. Peamised toiduained on riis, kala ja kana. Üks väga levinud kohalik toit kannab nime lipa-lapa – see on suur ja maitsev võileib. Kohalikuks joogiks, mida kindlasti tasub proovida, on ahvileivapuu viljast valmistatud mahl, mis on paks ja pruunikasroheline, aga väga maitsev ja täis vitamiine ning mineraale.

Toitude hinnad on turul ja kohalikes poodides meie mõistes väga odavad. Pudelivee saab kätte eurodes arvestatuna 50 sendiga, õlle ühe euroga. Söögikohtades ei röövita samuti, restoranis saab friikartulid kolme euro ja suure pitsa kuue kuni üheksa euro eest. Tänavatoitu saab veelgi odavamalt.

Ann ja Kristel käisid oma Gambia reisil muu hulgas sellises töötoas, kus üks kohalik naine valmistas Gambia rahvusköögi toite. Kõigepealt riietati kõik turistid, kes töötoas osalesid, kohalikesse värvikirevatesse rahvariietesse ning siis mindi turule, osteti tooraine ja valmistati sellest koos maitsvad road.

Majutussoovitused

Gambia hotellivalik ulatub luksuslikest puhkekohtadest kuni tagasihoidlike peresõbralike majutusteni. Ann ja Kristel toovad välja kolm hotelli, mis neile väga meeldisid.

Senegambia Beach Hotel paistab silma oma looduslähedusega. Näiteks saab seal vaadelda linde ja mööda territooriumi jooksvaid ahve. Rõdule tuleb hommikul tervitama varaan. See hotell asub otse rannas ja sel on väga suur territoorium ning kaks basseini.

Kui otsida hästi kompaktset hotelli, tasub soovitada African Princess Beach Hoteli, kus otse oma terrassilt saab astuda basseini. Kui liigud veel mõne sammu juurde, oled juba rannas. Restoran asub sealsamas hotelli ja ranna vahel.

Sunset Beach Hotel asub samuti otse ranna ääres, aga on hästi hubane ja sopiline, kõikjal on rohelus, lendavad linnud ning liblikad. Külalised elavad väikestes majakestes palmide vahel.

Enne reisi vajalikud vaktsiinid ja ravimid

Gambiasse reisimine eeldab mõningast ettevalmistust, ehk juba kuu aega enne reisi tegid Ann ja Kristel ära kollapalaviku ning B-hepatiidi vaktsiini. Lisaks tuleks end varustada profülaktika mõttes malaariavastaste ravimitega. Lisainfot saab oma perearsti käest. Novatours korraldab reise Gambiasse detsembrist märtsini. Sel ajal küll malaaria eriti ei levi, aga alati on parem karta kui kahetseda.

Lõpetuseks võib öelda, et Gambia on küll väike, ent väga mitmekesine riik, mis pakub avastamisrõõmu kõigile. Autentsed elamused, sõbralikud kohalikud ja rikkalik loodus muudavad iga reisi unustamatuks. Inimesed, kes on käinud Gambias reisimas, rõhutavad, et riigi kõige suurem võlu peitubki just tema lihtsuses ja siiruses. Lisaks on Gambia üks turvalisemaid riike Aafrikas ja sobib seega ideaalselt nii peredele, paaridele kui ka sooloreisijatele.

Vaata veel fotosid Anni ja Kristeli reisist Gambiasse:

Novatoursi reisid Gambiasse väljuvad ajavahemikul 24.12.2024–25.03.2025. Tutvu Novatoursi kõikide talviste eksootikapuhkuse sihtkohtadega SIIN!

Jaga
Kommentaarid