Õppust juhib Eesti kaitseväe diviis ning lisaks kaitseväe ja Kaitseliidu üksustele osalevad õppusel liitlasüksused nii Prantsusmaalt, Ühendkuningriigist, Ameerika Ühendriikidest kui Lätist.

„Prantsusmaa väed harjutavad õppusel oma võimekust tuua lühikese etteteatamisajaga üksused õhu ja mere kaudu Eestisse ning asuda koos meie ja teiste liitlasüksustega ühiselt NATO territooriumi kaitsma,“ ütles kaitseväe diviisi staabiülem kolonel Janno Märk eelseisva õppuse sisu ja olulisust kokku võttes.

„Õppusel paneme proovile erinevate riikide, väeliikide ja üksuste koostoime. Kaitseväel on Prantsuse, Ühendkuningriigi ja Ameerika Ühendriikide relvajõududega pikaajaline koostöökogemus kriisipiirkondades, kuid täna peame olema valmis tõrgeteta jõuliseks ühiseks lahingutegevuseks oma territooriumi kaitsel.“

2.-15. detsembrini toimuva õppuse põhitegevused toimuvad maa- ja õhuvägede vaates peamiselt Põhja- ja Kirde-Eestis ning Eesti ja Prantsuse merevägede harjutused leiavad aset Soome lahel.

Õppuse esimesel nädalal keskendutakse üksuste siirmisele ja lahinguliste tegevuste harjutamisele ning teisel nädalal toimuvad liitlasüksuste lahinglaskmised Sirgala harjutusväljal. Kuigi NATO idatiival korraldatava õppuse põhitegevused toimuvad Eesti idapiiri lähistel, on tegemist rangelt kaitsva iseloomuga õppusega, kus kombineeritakse omavahel liitlasvägede tegevused õhus, maal ja merel.

Harjutuste käigus kasutatakse müra tekitavaid imitatsioonivahendeid, näiteks paukpadruneid. Õppusel Pikne osaleb kokku ligikaudu 2000 kaitseväelast Eestist ja liitlasriikidest.

Kahenädalase õppuse vältel on Põhja- ja Kirde-Eesti teedel liikumas tavapärasest rohkem kaitseväe kolonne ja liitlasüksuste tehnikat, mistõttu rõhutab kaitsevägi liikluses kõrgendatud tähelepanu vajadusele ning palub kaasliiklejate kannatlikkust ja mõistvat suhtumist.

Paralleelselt toimub õppuse raames Põhja- ja Kirde-Eesti piirkonnas aktiivne õhuvägede tegevus, sealhulgas madallennud.

Eesti ja Prantsuse merevägede alused viivad Soome lahel läbi erinevaid lahing- ja koostegevusharjutusi.

Õppus Pikne on osa NATO valvsustegevusest (Vigilance Activity) Brilliant Eagle, mis keskendub liitlaste siirimis- ja koostegevusvõimele Läänemere regioonis.

NATO mitmerahvuselised lahingugrupid on paigutatud Eestisse, Lätti, Leetu ja Poola. Hetkel panustavad liitlaste eelpaigutatud vägede koosseisus Eesti kaitsesse Suurbritannia, Prantsusmaa ja Island.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena