Seni on Eestis kehtinud koolikohustus kuni põhihariduse omandamiseni või 17. eluaastani.

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallase (E200) sõnul on see väga oluline samm Eesti noorte tuleviku toetamisel. „Tänapäeva maailmas ei ole vaja lihtsalt kauem koolis käia – on vaja kogu aeg õppida. Uus pikendatud õppimiskohustus asendab kooliskäimise kohustuse õppimise kohustusega. Reformi eesmärk on vähendada põhihariduse järel õpinguid mittejätkavate noorte osakaalu alla 5% ning tagada, et kõigil noortel oleks võimalus omandada kas keskharidus või kutseoskused. Selle tulemusel siseneb Eestis järgnevatel aastatel tööturule igal aastal ligi 1200 kvalifitseeritud noort rohkem,“ rõhutas Kallas.

Minister sõnas, et õppust on võetud Soomelt, kus rakendus sarnane õppimiskohustus 2020. aastal ja ainult põhiharidusega jäävate noorte osakaal on kahanenud umbes 2%-le.

Kõik Eestis elavad noored, sealhulgas välisriigi kodanikud ja määratlemata kodakondsusega isikud, peavad jätkama õpinguid, kuni nad omandavad keskhariduse või kutsehariduse. Kui noor täidab need nõuded enne täisealiseks saamist, loetakse õppimiskohustus täidetuks. Õppimiskohustus ei kehti välisriikide diplomaatide lastele.

Põhikooli lõpetanud noored saavad õpinguid jätkata kutseharidusõppes, kas gümnaasiumis või kutseõppeasutuses, kutseõppes või järgnevat õpiteevalikut toetavas lisaõppes või ettevalmistavas õppes.

Kutseharidust kaasajastatakse

Sellega käib Kallase sõnul kaasas ka kutsehariduse reform, sest suur osa neist noortest suundub kutseharidusse ja eeldatavasti ka kutsekeskharidusse. „Üks reformi suuri muutusi on ka see, et täiskasvanud korduvõppijatele muutub kutseharidus tasuliseks,“ märkis ta. Alates 2025/26 õppeaastast tuleb õppe eest tasuda juhul, kui eelmisest sama taseme kutseõppe lõpetamisest on möödas vähem kui viis aastat või vähem kui kümme aastat kõrghariduse lõpetamisest.

Kutseõppe õppekavad viiakse kooskõlla tööjõuturu ootustega, tugevdatakse üldharidusõpinguid ja pööratakse senisest enam tähelepanu tulevikuoskuste arendamisele. Kutsehariduse reformi raames avatakse 2025. aasta septembrist vähemalt 17 uut kutsekeskhariduse õppekava. Uute rakendusliku keskhariduse õppekavade lõpetajatel on võimalus jätkata õpinguid kõrghariduses või suunduda tööturule.

Lisaks kätkeb uus rakenduslik keskharidus õppijate huvidest ja võimetest lähtuvaid valikuid, muutes õpitee personaalseks ja iga õppija eesmärke teenivaks. Siht on, et aastaks 2035 valiks rakendusliku keskhariduse 40–50 protsenti noortest.

Suur rõhk pannakse edaspidi ka huvihariduse integreerimisele formaalharidusega, et pakkuda individuaalseid õpiteid ning vähendada väljalangemisriski. Huvikoolide programmid loodusmajades, teatrites ja muuseumides saavad oluliseks osaks formaalhariduse täiendamisel.

Omavalitsused jälgivad õppimiskohustuse täitmist

Alates 2026. aastast saavad põhikooli lõpetajad sisseastumisavaldusi esitama hakata ühtse infosüsteemi SAIS kaudu. See võimaldab koolidel ja õpilastel sujuvalt korraldada vastuvõttu ning vähendab koormust, mis kaasneb vastuvõtuprotsesside korraldamisega. Samuti annab see süsteem kiire ülevaate noortest, kes ei ole leidnud sobivat õppekohta, et pakkuda neile täiendavat tuge sobiva õpivaliku tegemisel.

Muudatustega lihtsustub ka riiklik lisaõppe kord, pakkudes põhikooli lõpetanutele, kellel on hariduslikke erivajadusi, täiendavat tuge õpingute jätkamiseks ja sotsiaalsete oskuste arendamiseks.

Õppimiskohustuse täitmist hakkavad jälgima kohalikud omavalitsused ning toetama seda koostöös sotsiaal- ja noorsootöö valdkondadega, et iga õpilane leiaks talle sobiva õppimiskoha. Koolid saavad täpse juhise väljalangemisohu tuvastamiseks ja meetmete rakendamiseks, mis omakorda tagab, et ühegi noore haridustee ei katkeks.

Ministeerium informeerib muudatustest koole ja koolipidajaid ning korraldab uue aasta alguses temaatilised infoseminarid.

Haridusseaduse uued sätted hakkavad kehtima 2025. aasta 1. septembril ja puudutavad otseselt neid noori, kes lõpetavad põhikooli 2026. aastal.

Seadusemuudatused on osa haridus- ja teadusministeeriumi pikaajalisest arengustrateegiast, mille sihiks on aastaks 2035 saavutada olukord, kus 90% Eesti noortest omandab keskhariduse või kutsehariduse. Eeldatavalt vähendab reform haridussüsteemist väljalangemise riski ja tõstab noorte tööturuvõimekust. Muudatuste elluviimiseks kasutatakse osaliselt Euroopa Liidu struktuurifondide vahendeid.Eelnõu leiab Riigikogu kodulehelt ning seadusemuudatused avaldatakse Riigi Teatajas.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena