Kreml on käesoleval aastal vältinud täiemahulise mobilisatsiooni kehtestamist Venemaal, sest see oleks tõenäoliselt rahva seas ebapopulaarne samm. Selle asemel on Venemaa armee värvanud vabatahtlikke, võõrtöötajaid, vaesemate piirkondade elanikke ja Ukraina okupeeritud territooriumite elanikke.
Venemaa on Krimmi elanikke ebaseaduslikult mobiliseerinud alates poolsaare okupeerimisest 2014. aastal, rikkudes sellega rahvusvahelise humanitaarõiguse norme ja tavasid.
Kokku on alates 2014. aastast ebaseaduslike ajateenistuskampaaniate kaudu Vene sõjaväkke värvatud ligi 50 000 okupeeritud Krimmi elanikku, selgus raportist.
Venemaa kehtestatud võimud on taga kiusanud ja kinni pidanud okupeeritud poolsaare elanikke nende poliitiliste vaadete, etnilise kuuluvuse või usutunnistuse tõttu. Venemaa sõjaväes teenimisest keelduvaid isikuid ähvardab karistus, mis võib hõlmata ka kriminaalsüüdistust.
Ukraina presidendi Krimmi missiooni andmetel on Venemaa prokurörid alustanud 553 kriminaalmenetlust artikli „sõjaväeteenistusest kõrvalehoidmine“ alusel, millest 244 algatati pärast täiemahulise sissetungi algust Ukrainasse. Krimmi elanikud tunnistati süüdi enam kui 497 korral.
Viimaste andmete kohaselt on Venemaa vanglates ebaseaduslikult kinni peetud 218 inimest. Enamik neist on aktivistid, inimõiguste kaitsjad ja ajakirjanikud, öeldi aruandes.