Macron süüdistas vasak- ja paremäärmuslasi vabariigivastases liidus ja lubas nimetada uue peaministri
(66)Prantsusmaa president Emmanuel Macron pidas eile pärast parlamandis umbusaldatud peaminister Michel Barnier’ tagasiastumist televisioonis kõne, milles lubas jääda presidendiks kuni ametiaja lõpuni 2027. aastal ja teatas, et nimetab päevade jooksul uue peaministri.
Macron süüdistas Barnier’ valitsuse kukutamises paremäärmuslasi, vahendab France 24.
Macroni sõnul valisid paremäärmuslased mitte tegemise, vaid tehtu lõhkumise. „Nad valisid segaduse,“ ütles Macron.
Macroni sõnul on parem- ja vasakäärmuslased ühinenud „vabariigivastaseks rindeks“. „Ma ei võta teiste inimeste vastutust enda õlule,“ lisas ta.
Nii vasakäärmuslik Uus Rahvarinne (NFP) kui ka paremäärmuslik Rahvuskogu (RN) lubasid valitsuse kukutada pärast seda, kui Barnier surus ebapopulaarse sotsiaalkindlustuseelnõu parlamendist läbi ilma hääletuseta.
Macron kinnitas, et detsembri keskpaigaks esitatakse eriseaduse eelnõu, et riik saaks alates 1. jaanuarist makse koguda ja vältida riigiasutuste tööseisakut.
„Avalikud teenused jäävad tööle, ettevõtted saavad töötada,“ ütles Macron, kelle sõnul valmistab uus valitsus siis ette 2025. aasta eelarve seaduse, mis võimaldab Prantsusmaal investeerida plaani järgi sõjaväkke, kohtusüsteemi ja politseisse ning toetada raskustes põllumehi.
Varem eile võttis Macron ametlikult vastu Barnier’ lahkumisavalduse. Barnier ja teised ministrid jäävad aga kuni uue valitsuse moodustamiseni kohusetäitjatena ametisse.
Rahvusassamblee president Yaël Braun-Pivet, kes on Macroni erakonnakaaslane, kutsus presidenti uue peaministri nimetamisel kiiresti tegutsema.
Barnier’ peaministriks nimetamiseks kulus Macronil aga kaks kuud.
Barnier’le umbusalduse avaldamine andis hoogu juurde opositsiooniliidritele, kellest mõni kutsus Macroni konkreetselt tagasi astuma.
„Ma usun, et stabiilsus nõuab vabariigi presidendi lahkumist,“ ütles vasakäärmusliku erakonna Paindumatu Prantsusmaa juht Manuel Bompard kolmapäeva õhtul BFM TV-le.
Paremäärmusliku RN-i juht Marine Le Pen, kelle erakonnal on parlamendis enim kohti, Macroni otseselt tagasi astuma ei kutsunud, aga hoiatas, et „surve vabariigi presidendile muutub üha tugevamaks“.
Macron on aga sellised üleskutsed tagasi lükanud ja välistanud ka uued parlamendivalimised. Prantsusmaa põhiseadus ei nõua presidendi tagasiastumist, kui tema valitsus parlamendis maha hääletatakse. Põhiseaduse järgi ei saa ka uusi parlamendivalimisi pidada enne juulit, mis tekitab patiseisu.