Õppusel osalejad harjutasid kriitiliste riikliku taristu vastaste rünnete tõrjumist ning ühiste küberkaitseoperatsioonide läbiviimist.
27. novembrist kuni 6. detsembrini toimunud õppusest võtsid osa küberkaitseeksperdid 27 NATO liikmesriigist, kuuest partnerriigist (Gruusia, Iirimaa, Jaapan, Lõuna-Korea, Šveits ja Ukraina), Euroopa Liidust ning erasektorist.
Õppuse stsenaariumid hõlmasid elektri-ja tervishoiuvõrkudele ning pilveandmekeskustele suunatud küberrünnakute tõrjumist. Samuti matkiti erinevate NATO ja liitlaste IKT võrkude ning süsteemide häirimist küberoperatsioonide käigus. Küll aga ei ole Cyber Coalition’i stsenaarium ega selle erinevad osad suunatud konkreetsele ohule ega riigile, põhinedes hoopis fiktiivsete riikide tegevustel.
Kaitseminister Hanno Pevkuri hinnangul on Cyber Coalitioni laadsed küberõppused NATO uute kaitseplaanide täitmiseks vajalikud. „Cyber Coalition jääb NATO põhiliseks küberõppuseks, mille eesmärk on parandada meie võimekust küberohtudele koordineeritud viisil vastu hakata. Sellised õppused aitavad testida olemasolevaid oskusi ja arendada võimekusi, et tagada kollektiivne valmisolek kübervaldkonnas. Meie jaoks pole kahtlustki, et küberturvalisus ei ole pelgalt tehniline väljakutse — see on nii riikliku kui ka rahvusvahelise julgeoleku küsimus“ sõnas Pevkur.
Cyber Coalitioni näol on tegemist pikaajalise NATO küberõppusega, mis sai alguse juba 2008. aastal. Selle eesmärk on valmistada NATO kübereksperte ette erinevate küberrünnakute tõrjumiseks ning ühiste küberkaitseoperatsioonide läbiviimiseks. Esimest korda pärast 2022. aastal alanud Venemaa invasiooni osalesid õppusel ka Ukraina küberkaitseeksperdid.
Cyber Coalitioni õppus toimub traditsiooniliselt Eesti küberinnovatsiooni keskuses CR14, mis võõrustab osalejaid nii enda ruumides, kui enda küberharjutusväljadel paiknevas õppuse keskkonnas.
CR14 tegevjuhi Silver Andre sõnul täitis Cyber Coalition enda eesmärgid ning sai NATO partneritelt palju positiivset tagasisidet. „Cyber Coalition 2024 kinnitas taas, et küberkaitse on võtmetähtsusega valdkond NATO ja selle liitlaste julgeolekus. Oleme uhked, et Eesti ja CR14 said olla selle olulise õppuse võõrustajad, pakkudes platvormi, millel rahvusvahelised eksperdid saavad arendada meie ühiseid kübekaitsevõimeid“ märkis Andre.