Erakonna esimees Martin Helme andis volikogule ülevaate poliitilisest olukorrast. Ühtlasi võttis volikogu vastu poliitilise avalduse valimisõiguse teemal.

EKRE volikogu poliitiline avaldus

EKRE volikogu tegi ka poliitilise avalduse. Delfi avaldab selle täismahus.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna volikogu kinnitab pühendumist erakonna programmilisele seisukohale, mille kohaselt peab valimisõigus olema nii Riigikogu, kohalike omavalitsuste kui ka Euroopa Parlamendi valimiste puhul üksnes Eesti kodanikel.

EKRE volikogu ei toeta Eesti Vabariigi Põhiseaduse muutmist viisil, mis fikseerib põhiseadusesse mittekodanike valimisõiguse ükskõik, millistel valimistel.

Volikogu toetab Riigikogu menetluses oleva põhiseaduse muudatusega edasi minemist. Väljendame rahulolu, et Eestis on tekkinud harvaesinev erakondade-ülene poliitiline ühisosa ja tahe pikalt vindunud riigiõigusliku probleemi lahendamiseks.

Peame kahetsusväärseks ning halva parlamentaarse kultuuri väljenduseks tõsiasja, et valitsev koalitsioon hääletas Riigikogus maha EKRE saadikute allkirjadega algatatud põhiseaduse muutmise variandi, mis oli poliitiliselt selge ja juriidiliselt puhas lahendus pikka aega tupikseisus olnud probleemile. Põhiseaduse muutmine vajab palju laiemat poliitilist kandepinda, kui seda on ainult koalitsioonisaadikute hääled. Kutsume koalitsioonierakondi üles loobuma nende poolt rutiinselt praktiseeritavast teerullipoliitika mentaliteedist.

EKRE pöördub Isamaa, Reformierakonna, Eesti 200 ja fraktsioonitute saadikute poole üleskutsega mitte alluda Sotsiaaldemokraatliku Erakonna väljapressimisele ning mitte nõustuda põhiseaduse preambulis ette nähtud rahvusriigi aluspõhimõtte õõnestamisega. Leiame, et mittekodanike valimisõiguse fikseerimine põhiseaduse tasemel teeb olukorda riigiõiguslikult halvemaks ning lahjendab eestlaste poliitilist otsustusõigust oma põlisel kodumaal. Rahvusliku ja suveräänsusmeelse erakonnana ei saa me seda toetada.

EKRE volikogu soovib, et põhiseaduse muudatust täiendataks parandusega, mis piirab valimisõiguse vaid Eesti kodanikega. Me ei pea vastuvõetavaks, et valimisõigus antakse põhiseaduse tasandil mittekodanikele. Volikogu annab erakonna juhatusele ja fraktsioonile suunise otsida poliitilist kompromissi, mis võimaldaks põhiseaduse muudatust ellu viia lähtudes meie programmilisest seisukohast. Juhul, kui Riigikogu menetluses olev põhiseaduse muutmise eelnõu ei võta arvesse EKRE seisukohti, tuleb fraktsioonil hääletada selle vastu.

EKRE volikogu on seisukohal, et pigem jäägu põhiseadus muutmata ja jätkugu praegu kehtiv olukord selle asemel et Riigikogu viib mittekodanike valimisõiguse põhiseadusesse. Sellisel juhul tuleb kohalike valimiste valimisõiguse piiramine viia ellu tulevikus valimisseaduse tasandil lähtudes erakonna programmist.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena