Blinken ja teised diplomaadid pidasid laupäeval Jordaanias Aqabas Süüria teemalisi kõnelusi. „Me oleme olnud kontaktis HTS-i ja teiste osapooltega,“ ütles Blinken detaile täpsustamata.

Türgi teatas, et taasavas oma saatkonna Damaskuses pea nädal pärast president Bashar al-Assadi kukutamist. Türgi diplomaatiline esindus Damaskuses suleti 12 aastat tagasi, Süüria kodusõja alguses.

Türgi on olnud Süüria konfliktis oluline osaline, omades märkimisväärset mõjuvõimu Loode-Süürias, rahastades sealseid relvastatud rühmitusi ja säilitades töösuhteid Assadi kukutamist juhtinud HTSiga.

Pärast Jordaanias toimunud kohtumist kinnitasid USA, Türgi, ELi ja Araabia riikide diplomaadid ühisavalduses, et nad „toetavad täielikult Süüria rahvast sel kriitilisel hetkel tema ajaloos, et ehitada lootusrikkamat, turvalisemat ja rahumeelsemat tulevikku“.

Nad kutsusid Süüria üleminekut „looma läbipaistva protsessi käigus moodustatud kõikehõlmav, mittesektantlik ja esinduslik valitsus“, mis austaks inimõigusi.

Kuna HTS on seotud endise al-Qaida haruga on paljud Lääne valitsused tunnistanud rühmituse terroristlikuks organisatsiooniks.

„Me hindame mõningaid positiivseid sõnu, mida me viimastel päevadel kuulsime, kuid oluline on tegutsemine - ja püsiv tegutsemine,“ ütles Blinken.

Ta lisas, et kui üleminekuga liigutakse edasi, vaatab USA omakorda üle erinevad sanktsioonid ja muud meetmed, mida riik on võtnud.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena