Kohal on ka Hollandi kaitseminister Ruben Brekelmans, Soome president Alexander Stubb, Rootsi peaminister Ulf Kristersson, Norra peaminister Jonas Gahr Støre, Läti peaminister Evika Siliņa, Leedu president Gitanas Nausėda, Islandi välisminister Þórdís Kolbrún R. Gylfadóttir ja Taani peaminister Mette Frederiksen (ei osalenud pressikohtumisel).

Kõigi ajakirjanikega suhelnud riigijuhtide sõnavõttudes kordus sama refrään: Ukraina sõjalist toetamist tuleb jätkata ja suurendada sõltumatult sellest, kas ja kuidas õnnestub korraldada Vene-Ukraina rahukõnelusi. Samuti toonitati vajadust tõsta NATO riikide võimet ennast ja kogu Euroopat kaitsta.

Eesti peaminister Michal ütles, et kohtumine andis eile juba esimesi tulemusi, kuna kokku lepiti meetmete karmistamises Vene naftat vedava „varilaevastiku“ vastu. „Tänane teema on mõistagi Ukraina ja see, kuidas anda neile tugev positsioon läbirääkimistel Venemaaga,“ ütles Michal. „Samuti on teemaks, kuidas suurendada meie enda kaitsevõimet ja meie riikide koostöövõimet.“

JEF on Ühendkuningriigi juhitav kaitsekoostööformaat, kuhu lisaks Eestile kuuluvad Holland, Läti, Leedu, Norra, Rootsi, Soome, Taani ja Island. JEF-i mõte on olla esmareageerija enne NATO artikkel 5 väljakuulutamist. Ühenduse moodustavad sarnaselt mõtlevad riigid, mis on valmis panustama kiiresti ja paindlikult erinevatesse operatsioonidesse humanitaarkriisidest kuni konventsionaalse sõjapidamiseni. JEF-i raames välja töötatud kriisireageerimismeetmed täiendavad NATO tegevust.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena