Kremlit trotsinud Abhaasia ägab kriisis. Valitsus palub abi kasvõi Gruusialt, parlamendi ees tapeti poliitik
(37)Abhaasia olukord on nii keeruline, et tõi parlamendiliikmete vahel kaasa relvastatud arveteklaarimise. Venemaa investeerimisleppest keeldunud piirkond on rängas kitsikuses.
Gruusiast mitteametlikult eraldunud Abhaasias toimus kolmapäeval tulistamine, mille käigus hukkus opositsiooniline parlamendisaadik Vahtang Golandzia. Ohver läks lahutama kahe oma kolleegi kaklust parlamendihoone lähistel. Endine Suhhumi linnapea ja praegune parlamendiliige Adgur Harazia haaras tüli käigus püstoli ja üritas oma kolleegi Kan Kvartšiat maha lasta. Selle asemel tappis ta hoopis vahele astunud Golandzia, kes sai pähe surmava haava. Kvartšia sai kuulihaava kätte ning tapja põgenes sündmuskohalt.
Abhaasia siseministeeriumi teatel oli tüli seotud parlamendis toimuva aruteluga, mis puudutab nn krüptokaevanduste keelustamist. Väidetavalt ärritas Haraziat asjaolu, et Kvartšia on keelu kehtestamise vastu ja nimetab seda populistlikuks. Krüptoraha tootmine nõuab ohtralt energiat ning kahjustab Abhaasia raskustes energiavõrgu toimimist. Samal ajal on Bitcoini hind kõigi aegade kõrgeimal tasemel, mis suurendab „kaevandajate“ motivatsiooni tegevust jätkata.
Samuti kolmapäevalt tegi Abhaasia valitsusjuht Valeri Bganba kohalikule energiafirmale ülesandeks uurida võimalusi Gruusiast energia soetamiseks, kuna Venemaa on piirkonna energiavarustuse subsideerimise lõpetanud. Arvestades, et Abhaasia lõi Venemaa toel Gruusiast lahku, oli tegu tähelepanuväärse märgiga Vene-Abhaasia suhete jahenemisest.
Abhaasia presidendi kohusetäitja Badra Gunba ütles detsembris, et Venemaa on praeguseks Abhaasia toetamise praktiliselt lõpetanud ning rahastab nüüd ainult riigipeansione. „Ilma Vene Föderatsiooni rahalise toetuseta on senise olukorra alalhoidmine meie jaoks äärmiselt raske,“ tõdes Gunba. 11. detsembril algasid üle Abhaasia elektirikatkestused, kuna Enguri jõe madala veetase tõttu tuli peatada sealse hüdroelektrijaama töö ning Venemaalt energia ostmiseks pole raha.
Praegu saavad abhaasid elektrit alla kolme tunni jooksul ööpäevas. Gunba kommenteeris laupäeval, et Abhaasiat ähvardab humanitaarkatastroof ja ta palub Venemaalt veel kord abi selle leevendamiseks. Energiaministri kohusetäitja Džansuh Nanba ütles nädala alguses, et Venemaa valitsus keeldub Abhaasia abipalvetele isegi vastamast.
Kriis järgnes sellele, kui poliitikud otsustasid avalikkuse survel tõrkuda Venemaa majandusnõudmiste vastu.
Novembris üritas eelmine valitsus Venemaa nõudmisel läbi suruda ebapopulaarset investeerimislepet, mis oleks andnud Vene kodanikele õiguse soetada Abhaasia kinnisvara ja kahjustanud kriitikute sõnul Abhaasia ettevõtjate huvisid. Valitsuste tasandil juba sõlmitud leppe vastu puhkesid suured meeleavaldused ning 15. novembril hõivasid lepingu vastased Abhaasia parlamendihoone. President Aslan Bžania lahkus ametist ning järgmised valimised peaksid toimuma veebruaris.
3. detsembris pandi investeerimislepe Abhaasia parlamendis hääletusele ning parlament otsustas ühegi vatuhääleta leppest taganeda. Otsust toetas 21 saadikut 30-st, ülejäänud puudusid või jäid erapooletuks.