1990. aastal Moldovast lahkulöönud venemeelses Transnistrias asub ka Vene baas hinnanguliselt 1500 sõduriga. Järgmisel aastal aegub kokkulepe, mis võimaldab tarnida Vene gaasi Euroopasse läbi Ukraina. Ukraina on sõja tõttu keeldunud lepingu pikendamisest.

Ametlikult ei viidanud Gazprom otsuses siiski Ukrainale, vaid teatas, et põhjuseks on Moldova gaasifirma Moldovagaz tekkinud võlad.

Moldova peaminister Dorin Recean eitas võlgnevusi ja mõistis Gazpromi teate hukka. „Venemaa kasutab energiat poliitilise relvana ja muudab illegaalselt paigutatud armeeüksuste kaudu Vene kontrolli alla võetud Transnistria elanikud enda pantvangiks,“ kirjutas peaminister sotsiaalmeedias. „Moldova valitsus mõistab sellise türanliku taktika hukka ning ei tunnista väiteid võlast, mille on ümber lükanud ka rahvusvaheline audit.“ Recean lisas, et Moldova võimud kaaluvad erinevaid juriidilisi lahendusi, sealhulgas rahvusvahelisse vahekohtusse pöördumist.

Aastas on Transnistria importinud umbes kaks miljardit kuupmeetrit Vene gaasi. Teoreetiliselt saaks Venemaa kasutada Moldova varustamiseks Türgit, Bulgaariat ja Rumeeniat läbivat gaasitoru TurkStream, ent Gazprom otsustas seda võimalust mitte kasutada.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena