Venemaa riiklik energiaettevõte Gazprom lõpetas 1. jaanuaril gaasi tarnimise naaberriikidesse Ukrainat läbiva torujuhtme kaudu.

Lõppes pikaajaline transiidileping, mida Ukraina ei olnud nõus pikendama. Kiievi sõnul peatas lepingu pikendamisest keeldumine raha tagasivoolu, et rahastada täiemahulist sissetungi Ukrainasse.

Uusaastapäeva varahommikul teatasid rahvusvaheliselt tunnustamata Transnistria kohalikud võimud, et nad katkestavad kortermajade sooja vee ja kütte tarned gaasipuuduse tõttu. Köeti ainult haiglaid ja elutähtsat infrastruktuuri.

Võimud soovitasid peredel koguneda sooja saamiseks ühte tuppa ning sulgeda akende ja uste praod tekkidega, kuna temperatuurid on miinuskraadide lähedal. Mõnes Transnistria linnas rajavad võimud küttepunkte ja küttepuude leidmiseks on abitelefonid.

Hetkel veel on piirkonnas olemas elektrivool. Transnistria peamist elektrijaama Kurchuganis toidab Venemaa gaasi asemel juba kivisüsi, kuid võimude sõnul jätkub sellest vaid 50 päevaks. See tähendab probleeme ka Moldovale, kes saab 80% oma elektrist Kurchuganist.

Chişinău valitsuse sõnul on neil piisavalt gaasi riigi kütmiseks kevadeni ja plaanitakse minna üle Euroopast elektri ostmisele, kuid see tähendab kulude järsku tõusu. Eelmisel kuul kehtestati riigis eriolukord ning ettevõtetel ja kodanikel paluti elektri tarbimist vähendada.

Transnistrial oli Kremliga sõlmitud lepingu raames vaba juurdepääs gaasile, mis võimaldas tal müüa elektrit ülejäänud Moldovale, rahastades sellega kohalikke palku ja pensione.

Eelmisel aastal ütlesid Moldova ametnikud Politicole, et riigi sõltuvuse lõpetamine Venemaa gaasist võib tähendada Transnistria de facto iseseisvuse lõppu.

„Me ostame piirkonnast elektrit mitte sellepärast, et me peame, vaid sellepärast, et alternatiiviks on piirkonna sattumine humanitaarkriisi,“ ütles toonane energeetikaminister Viktor Parlicov.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena