Ringkonnakohus tühistas maakohtu otsuse osas, mis puudutas süüteo kvalifikatsiooni. Ringkonnakohus leidis, et süüdistatavatele süüks arvatud kelmus ja sellele kaasaaitamine ei ole korduvad, vaid õiguslikus mõttes on tegemist ühe vältava teoga.

Muus osas, sealhulgas karistused, jäi maakohtu otsus muutmata. Ringkonnakohus nõustus, et Kert Kingole mõistetud tingimisi ühe aasta ja üheksa kuu pikkune vangistus ning Martin Traadile mõistetud tingimisi kuue kuu pikkune vangistus olid põhjendatud. Mõlemal juhul ei pöörata vangistust täitmisele, kui süüdistatavad ei pane katseajal toime uut kuritegu.

Ringkonnakohus nõustus ka maakohtu hinnanguga, et advokaadibüroo läbiotsimine oli seaduslik ning selle käigus saadud tõendid on lubatavad.

Samuti leidis kohus, et menetlejal on õigus tõlgendada termineid „riigikogu liikme töö“ ja „riigikogu liikme tööga seotud kulu“ seaduse raames. Kohtumenetluses tuvastati, et Kingo esitatud kulud ei olnud seotud tema tööga riigikogus, vaid puudutasid kolmandate isikute õigusabikulusid tsiviilasjas, millel polnud seost Kingo maine kaitse ega riigikogu liikme ülesannetega.

Kohtu hinnangul said nii Kert Kingo kui ka Martin Traat aru, et esitatud õigusabikulud ei olnud seotud riigikogu tööga. Keelueksimust ei tuvastatud, kuna varasemad kaasused ja avalikkuses avaldatud seisukohad on kinnitanud, et ebaõigete andmete esitamine kuluhüvitist taotledes on keelatud ja karistatav. Samuti leidis ringkonnakohus, et Kingo puhul ei olnud eksimus vältimatu.

Ringkonnakohus rahuldas osaliselt kaitsjate taotlused saada hüvitatud apellatsioonimenetluse kulud. Kingo kasuks mõisteti Eesti vabariigilt välja apellatsioonimenetluse kulud summas 1360,30 eurot ja advokaadibüroo Eipre & Partnerid kasuks Traadi menetluskulud summas 735 eurot.

Ringkonnakohtu otsus ei ole veel jõustunud ja selle saab 30 päeva jooksul riigikohtusse edasi kaevata.

Maakohus tegi otsuse septembris

Maakohtu süüdimõistev otsus Kingo ja Traado kohta tuli möödunud septembri lõpus. Toonase süüdistuse kohaselt esitas Kert Kingo riigikogule hüvitamiseks advokaadibüroo arveid, millele olid märgitud erinevad riigikogu liikme tööga seotud konsultatsiooniteenused, mida tegelikult advokaadibüroo Kert Kingole tema riigikogu liikme tööga seotult ei osutanud.

Süüdistuse järgi kasutas Kingo võltsitud arveid selleks, et lasta riigikogul hüvitada riigikogu tööga mitteseotud inimeste õigusabikulusid. Arvete võltsimises süüdistati vandeadvokaat Traati, kes lasi enda büroos kirjutada Kingo suuniste alusel arvetele tegelikkusele mittevastavaid andmeid.

Süüdistuse järgi teadsid nii Kingo kui ka Traat, et tegelikult selliseid teenuseid riigikogu liikme tööga seoses osutatud ei ole. Süüdistuse järgi osutas advokaadibüroo teenuseid tegelikult kõrvalistele inimestele, kuid arved osutatud teenuste eest lasi Kingo tasuda riigikogu liikme kuluhüvitiste eest.

Kingo ise ütles pärast septembrikuist otsust Delfile, et tema hinnangul on tegemist poliitilise protsessiga. „Nüüd on selgelt näha, et see oli poliitiline protsess, sest riigiprokuratuur on ju varasemalt öelnud, et kuluhüvitised ei allu kriminaalmenetlusele. Seda sisustab iga riigikogu liige ise,“ toonitas Kingo. Ta ütles, et ainult temaga on nüüd nii käitutud, st kohtu alla antud ja ka süüdi mõistetud.