DELFI HELSINGIS | Video ja blogi: NATO toob Läänemerele laevad, mereväe ja liitlased. Stubb: peame olema alati üks samm ees
(169)Pressikonverentsil teatasid Eesti peaminister, Soome president ja NATO peasekretär, et kohalolekut Läänemerel suurendatakse ning hõlmatakse ka droone ja patrulle. Läänemere riigid teevad kriitilise taristu kaitseks memorandumi.
Kristen Michal võõrustas täna koos Soome presidendi Alexander Stubbiga Helsingis NATO Läänemere-äärsete riikide liidrite kõrget kohtumist. Kõrgetasemeline kokkusaamine on ajendatud detsembris toimunud Eesti-Soome elektriühenduse Estlink 2 rikkest, mille põhjustas tõenäoliselt Cooki saarte lipu all sõitev tanker Eagle S.
Stubb, Michal ja NATO peasekretär Mark Rutte tõstsid esile vajadust tugevdada koostööd kriitilise taristu kaitsel Läänemere regioonis. Kohtumisel arutati hübriidsõja ohtusid, sabotaaži ja küberrünnakuid, ning rõhutati kiire reageerimise ja ennetustöö tähtsust.
Michal kinnitas, et hoolimata hiljutistest intsidentidest jätkab Eesti plaanipäraselt lahtiühendamist Venemaa elektrivõrgust ning liitumist Lääne-Euroopa süsteemiga veebruari alguses. Tema sõnul on Eestil valmisolek mitme tasandi varuplaanideks.
Rutte teatas, et NATO suurendab oma kohalolekut Läänemerel, sealhulgas droonide ja patrullide kasutamist. Kuigi kõiki sabotaaže ei saa vältida, annavad riikidevahelised koostööd ja mitmed taristud suurema turvalisuse.
Pressikonverentsil teatati, et Läänemere riigid koostavad memorandumi kriitilise taristu kaitseks ning ekspertrühm uurib mereõiguse tõlgendusi, et tugevdada reageerimisvõimet ohtudele.
Kohtumise sõnum oli selge: valmisolek ja tihe koostöö on võtmetähtsusega, et vastata Venemaa jätkuvatele hübriidrünnakutele.
Tulemuste ootus
Tänasel kohtumisel räägiti põhjalikult, mida saab NATO veealuse taristu kaitseks teha. Pidades silmas taristu laiumist sadadel kilomeetritel, oleks ka suure sõjalise kohalolekuga keeruline selle kahjustamist täielikult välistada. Küll aga soovitakse suurendada ohtude ja nende tagajärgedega tegelemise kiirust.
Teema tundjad nendivad, et enne seda, kui Venemaa varilaevastikku pole kontrolli alla saadud, ei kao Läänemerel Venemaalt tulenev hübriidrünnakute oht. Seega võib riigijuhtide kohtumisel tulla jutuks ka see, mida teha, et Kremli tegevust merel koomale tõmmata. Näiteks võidakse kaaluda uusi sanktsioone või soovitust Venemaa naftamüügile seatud hinnalage veel kord alandada.
Soome presidendilossis toimuvast kohtumisest võtavad lisaks Eesti peaministrile, Soome presidendile ning NATO peasekretärile osa ka Taani peaminister Mette Frederiksen, Saksamaa liidukantsler Olaf Scholz, Läti president Edgars Rinkēvičs, Leedu president Gitanas Nausėda, Poola peaminister Donald Tusk, Rootsi peaminister Ulf Kristersson ja Euroopa Komisjoni asepresident Henna Virkkunen.
Kell 12.15 andsid Stubb, Michal ja Rutte ühise pressikonverentsi, mida saab järele vaadata.
Kui otseblogi kohe ei avane, palun oota või värskenda lehte.