VIDEO ja FOTOD | Tallinna kutsekoolid liidetakse kaheks kolledžiks. Kallas: õppekohti tekib juurde
(115)Haridus- ja teadusministeerium loodab, et koolide liitmisel muutub sealne haridus noortele atraktiivsemaks ja populaarsemaks. Õppetöö kahes uues koolis algab 2026. aasta sügisel.
Haridus- ja teadusministeerium tutvustas täna plaani, millega liidetakse enamik Tallinnas tegutsevaid kutsekoole kaheks uueks kolledžiks. Selle aasta aprillis plaanib ministeerium uute hariduskeskuste juhid ametisse nimetada ja õppetöö uutes koolides peaks algama 2026. aasta sügisel.
Kava järgi moodustatakse Tallinna teeninduskoolist ning Tallinna majanduskoolist Tallinna äri- ja teeninduskolledž. Sinna alla viiakse ka teiste koolide dubleerivad erialad. Tallinna ehituskooli, Tallinna tööstushariduskeskuse, Lasnamäe mehhaanikakooli ja Tallinna polütehnikumi liitmisel moodustatakse Tallinna IT- ja tehnikakolledž. Tallinna merekooli sellega liitmine on veel otsustamisel.
Astangu kutserehabilitatsioonikeskus hakkab pakkuma tuge kogu piirkonnas ning liitub ühe uue kolledži koosseisuga. Muba jääb iseseisvaks õppeasutuseks.
Ümberkorralduste lähtekohana tõi ministeerium esile õppimiskohustuse pikenemise 18. eluaastani ning ka laiemalt kutsehariduse reformi. Tallinna kutsekoolide praegused probleemid on ministeeriumi hinnangul dubleerivad erialad, ebaühtlane kvaliteet ja vähene koostöö.
Erialad tõstetakse ümber
Kutseõppereformis plaanitakse kutseõppekeskustes üldhariduse osakaalu tõsta, viia kutsekeskhariduses õppeaeg neljale aastale, laiendada erialavalikut ning muuta kutseõpe paindlikumaks ja personaalsemaks. Samuti proovib HTM muuta kutseharidust populaarsemaks ja atraktiivsemaks. „Kui Tartu kutsekool muutus rakenduslikuks kolledžiks, muutus selle populaarsus ülitugevasti ja kasvas. Tallinna kahel kolledžil ootab tõenäoliselt ees samasugune tulevik,“ sõnas haridus- ja teadusminister Kristina Kallas (E200).
Kallase sõnul jäävad kõikidesse koolimajadesse õppekohad alles, mis tähendab, et ükski seitsmest riigikoolist lammutamisele ei lähe või kooliks olemise funktsiooni ei kaota. „Tõstame ümber erialasid. Näiteks on praegu kaubanduse eriala kahes erinevas koolis ja see tõstetakse kokku, sest riigil pole mõtet investeerida kahte erinevasse õppekohta, mille vahe on kaks kilomeetrit,“ sõnas Kallas.
Õppekohti tekib juurde
Kallase sõnul tekib koolide ühendamisel õppekohti juurde. Kokku on 2026. aastal 5000 kohta IT- ja tehnikakolledžis ja veidi alla 4000 koha Tallinna äri- ja teeninduskolledžis.
Mingeid koondamislaineid muudatus Kallase sõnul ette ei näe. „Kutseharidusse on vaja õpetajaid juurde. Meil on vaja kõiki neid õpetajaid, kes seal koolides töötavad,“ sõnas ta.
Lisaks Tallinna kutsehariduskeskuste liitmisele tegeleb HTM veel ka Hiiumaal ametikooli ja riigigümnaasiumi liitmisega ehk Hiiumaa hariduskeskuse loomisega. „Esialgset vastuseisu arvestades läheb hästi. Vallaga on kokkuleppele jõutud,“ lisas ta.
Veel tegeleb HTM Vana-Vigala kutsekooli sulgemise läbirääkimistega, kuna see pole ministeeriumi vaatest nii rahaliselt kui erialade osas jätkusuutlik. Kutsekool saaks Kallase sõnul edasi tegutseda vaid juhul, kui see leiaks endale väga spetsiifilise kutsevaldkonna. „Kool koos kohaliku ettevõtluskogukonnaga otsivad lahendust. Täna seda pole,“ sõnas ta.