Suursaadik arvustab keelenõudeid
“Me näeme, et Eesti on jõudnud punkti, kus on tehtud peaaegu kõik, et jõuda rahvusvaheliste normideni. Üks asi on jäänud — see on seadus, mis keelab kõigil kodanikel valimistel võrdselt üles astuda. Nii kaua kui seda seadust ei muudeta, on Euroopa Liit OSCE missiooni lõpetamise vastu,” sõnas Bonnier.
Suursaadiku sõnul on Euroopa Liit kodanike liit ja keelenõudega diskrimineerimine on ränk demokraatia rikkumine.
“Eestil tuleb palju probleeme, sattudes näiteks Moskva kriitikatule alla. Kuidas lääneriigid saavad teid siis kaitsta? Me ei saa seda teha. See on teie riik ja teete ise valikud, kuidas tulevikus elama hakkate. Euroopa Liidu suuremad riigid teevad oma järeldused Eesti kui kandidaatmaa kohta,” ütles Bonnier.
Tema sõnul tuleb meeles pidada, et paljud Euroopa Liitu kuuluvatest riikidest on ka NATO liikmed, kes esitavad oma järeldused järgmisel aastal NATO Praha tippkohtumisel.
Suursaadik nentis, et ta mõistab ajaloolise tausta pärast eestlaste psühholoogilist vastuolekut keelenõuete kaotamisele.
“Kuid minu arust on tegemist ajaloolise pohmelusega, mil pole midagi pistmist reaalsuse ja tulevikuga. Eesti keel pole olnud kunagi tugevam kui praegu. Ja kui Eesti ühineb Euroopa Liiduga, siis muutub keel veelgi tugevamaks,” lausus Bonnier.
Valitsus andis teisipäeval ametliku heakskiidu kolme koalitsioonipoliitiku eelnõule, mis näeb ette saadikukandidaatidele kehtestatud keelenõuete tühistamise.