Eesti esimese niivõrd ulatusliku metsapõlgualade seire käigus võeti luubi alla Ida-Virumaal asuvad Kurtna maastikukaitseala ja Agusalu ning Harjumaal Põhja-Kõrvemaa looduskaitseala, kuhu putukate püüdmiseks pandi üles ühtekokku kolmkümmend spetsiaalset püünist, kirjutab Eesti Päevaleht Online.

Seirega seotud mardika­uurija Ilmar Süda märkis, et juba esimesel seireaastal tuli Ida-Virumaalt välja üksteist uut mardikaliiki ning kahel järgneval aastal lisandus sellele veel kuusteist mardikaliiki.

Ühe tähelepanuväärsema leiu­na tuli kaitsealadelt välja purelaste hulka kuuluv Stephanopachys linearis. „Tegemist on tüüpilise põlendikeliigiga, kes on kantud ka Euroopa loodusdirektiivi kaitsealuste liikide nimistusse. Elupaigana eelistab see viie-kuue millimeetri pikkune mardikas just põlenud männikorpa,” tähendas Süda, kes on viimase kümnendi jooksul Eestile sadakond uut mardikaliiki avastanud.

Kogu Euroopa mõistes oluliste ja vähelevinud mardikaliikidena tuli põlengualadelt välja veel ka männisinelane (Boros schneideri), must-seenesultan (Oxyporus mannerheimii), samu­ti põlendikke eelistav tilluke, vaid millimeetripikkune roisklane (Acritus homoeopathicus), kes esineb Eestis oma levila põhjapiiril.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena