“Tormilaine lõi jälle putukamaailma segi"
“Tormilaine lõi jälle putukamaailma segi ja vähemalt üks liblikas – lõunapoolse päritoluga päevasuru (Macroglossum stellatarum) oli kohal,” kirjutas Sõrve linnuvaatlejate blogis Mati Martinson, vahendab Meie Maa.
“Elab Lõuna-Euroopas, kuid vahetevahel satub ka Eestisse. Viimane suurem invasioon oli 2006. aastal, kui Säärel neid suuremas koguses näha võis. Tookord sain neid mitmete liblikameeste püükide ja vaatlustega kokku vähemalt 40. Ka selle aasta augustikuiste äikesetormide ajal, kui putukamaailm jälle segi oli, nägid pisikesed liblikahuvilised Siim, Samuli ja Sander Sõrve tuletorni juures kahte päevasuru lendamas.”
Mati Martinsoni kinnitusel lendab päevasuru, nagu nimigi ütleb, ka päeval. Lend on omapärane – surulikult ühe koha peal paigal püsides ja siis kiiresti teise kohta sööstes. Otsida tasub teda hilise õitsemisega ussikeelte pealt.
Sõrve on haruldaste liblikaliikide leidude osas olnud Eestis esirinnas, kuna näiteks Eesti möödunud aasta kolmest haruldasemast liblikaleiust avastati üks Sõrvest. Söödapüünisesse langes tüveöölaste perekonda kuuluv liblikas (Lithophane semibrunnea), kellele eestikeelset nime pole veel pandudki.
Tänavu augustis avastati Sõrvest Eestis esimest korda mõrsjaöölane (Noctua interjecta). Nüüdseks on seda liblikaliiki Eestis täheldatud juba kolmel korral.