Populaarne endine ehitusminister kogus valimiste teises voorus umbes 52,5 protsenti häältest, edestades sotsialistide kandidaati ja Euroopa parlamendi liiget Ivailo Kalfinit, keda toetas umbes 47,4 protsenti hääletanutest, näitasid tulemused, kui loetud olid hääled umbes 98 protsendis valimisjaoskondadest, vahendab BNS.

Valimistel osales umbes 50 protsenti Bulgaaria 6,9 miljonist hääleõiguslikust kodanikust.

Uus president ja asepresident, senine justiitsminister Margarita Popova vannutatakse ametisse 23. jaanuaril.

GERB sai veenva võidu ka üheaegselt presidendivalimistega suuremates linnades toimunud linnapeavalimistega, tugevdades võimuhaaret.

GERB kuulutas kiiresti valimisvõitu. Peaminister Boiko Borisov ütles eratelekanalile TV7: "Müts maha bulgaaria rahva ees, kes toetas oma häältega Bulgaaria stabiilsust."

Kõiki oma toetajaid tänas ka 47-aastane Plevneliev, kes tuli ärimaailmast poliitikasse alles kaks aastat tagasi ning sai kiiresti GERB-i kõige populaarsemaks ministriks.

Ta pälvis kiidusõnu jõupingutuste eest riigi vananenud infrastruktuuri moderniseerimisel ning mitme tähtsa maantee-ehituse projekti alustamise eest Euroopa Liidu toetusrahadega.

Analüütikud on aga avaldanud muret, et Plevneliev on suhteliselt kogenematu poliitik, kellest võib saada mõjuka Borisovi otsuste kinnitaja. Bulgaaria president valitakse viieks aastaks ja tema ametikoht on suuresti tseremoniaalne ja piiratud volitustega. Plevnelievist saab Bulgaaria rikkaim president.

Jaanuari lõpus ametisse astudes saab Plevnelievist riigi relvajõudude juhataja. Tal on ka õigus seadustele veto panna.

Üheks tema esimeseks ülesandeks riigipeana on tagasi kutsuda diplomaadid, kes tegid koostööd kardetud kommunismiaegsete eriteenistustega. Ametist lahkuv sotsialistist president Georgi Parvanov oli vastu tagasikutsumistele, mille algatas Borisovi valitsus.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena