Minister soovitab õpetajatel tasustamata ületundide pärast kohtusse pöörduda
Aaviksoo selgitas Delfile, et ületunnitöö on midagi, mida tööandja palub või käsib teha. „Kui koolipidaja või tööandja palub teha tööd, siis sõltumata sellest, mida tööandja arvab, lasub tal kohustus see töö tasustada.“
„Kui kool keeldub ületundide tasustamisest, siis ma soovitan õpetajatel kohtusse pöörduda,“ soovitas minister õpetajatele. „Töötajal on õigus saada oma töö eest õiglast tasu.“
„See ei ole normaalne – miks siis õpetajad peaksid tegema ületunnitööd tasuta, kui kõik teised inimesed saavad selle eest õiglaselt tasustatud,“ kõneles ta. „Siin on vaja küll minu arvates selg sirgu lüüa.“
Haridustöötajate liidu esimehe Sven Rondiku sõnul ei tehta üheski teises valdkonnas nii palju ületunnitööd, mida ei tasustata.
Ehkki töölepingu seadus näeb ette, et üle 35 tunni töö eest tuleb maksta tasu kas vabade päevade näol või rahaliselt, õpetajad seda ei saa.
„On kujunenud arusaam, et õpetaja on see, kes peab töötama ilma tasuta nädalast nädalasse ja aastast aastasse,“ rääkis Rondik. „Loodan, et järgmisest poolaastast see küsimus hakkab lahenema.“
Mündil on ka teine pool
Kohe ei ole vaja ministri sõnul siiski kohtusse minna, kõigepealt tuleb teha avaldus koolile ja paluda need töötunnid tasustada, kuid kui kool sellest keeldub, siis tekib õpetajal õigus kohtusse pöörduda. Seda võib teha individuaalselt või näiteks haridustöötajate liidu vahendusel.
Aaviksoo sõnul on võimalik saamata jäänud töötasu välja nõuda koolilt või koolipidajalt ehk kohalikult omavalitsuselt.
Ministri sõnul saab nii koolipidajaid sundida vastutustundlikumalt suhtuma selles töösse, mida õpetajad teevad ja ka nendesse rahalistesse vahenditesse, mis selle katmiseks on vajalik.
Samas märkis minister, et igal mündil on ka teine pool.
„Kui õpetaja arvab, et tema tööaja hulka tuleb arvestada ka metsajooks või lõunavaheaeg, siis tuleb oma tööandjaga selgeks rääkida, mida peetakse tööks ja mida ei peeta. Teinekord on see tõlgendamise küsimus,“ kõneles ta. „Aga selge on see, et kui tööandja palub teha tööd lisaks 35 tunnile nädalas, siis ta peab selle aja kinni maksma vastavalt seadusele pooleteistkordses mahus.“