Tervishoiutöötajad: sotsiaalminister ei pea arstide lahkumist probleemiks
Tänavu 11 kuu jooksul on välismaale tööle minekuks vajaliku tõendi saanud Eesti arstide liidu ja Eesti tervishoiutöötajate kutseliidu teatel 131 arsti. Ilmselt ületatakse aasta lõpuks eelmisest aastast pärit lahkujate rekord.
Arstide ja õdede sõnul näitas aga eile sotsiaalministeeriumis toimunud kohtumine, et arstide ja õdede lahkumise peatamine haiglajuhte ega valitsust ei huvita, kuna nende soove peeti ülepaisutatuks.
"Esmakordselt kollektiivlepingu läbirääkimiste ajaloos keeldus haiglate liit lepingu tingimuste sisulisest arutamisest. Riikliku lepitaja kohusetäitja juures peetud koosolekuid ei saa nimetada lepitamiseks või läbirääkimisteks, sest üle kahe kuu kestnud lepitusmenetluses ei olnud haiglajuhid nõus mitte ühegi lepingupunkti kohta oma arvamust avaldama," märkisid tervishoiutöötajad.
"Hanno Pevkuri sõnul ei ole arstide töökoormus sugugi suur ja tema arvates praegu Eestis arstidest puudus ei ole," märgiti teates ning lisati, et ministri hinnangul tekitab probleeme õdede puudus, kuid samas ei osanud minister öelda ei töötavate arstide ega õdede arvu.
Eile tegid arstid ja õed viimase katse läbirääkimisi jätkata, et vältida töörahu katkemist. "Haiglate liidu juht Urmas Sule ei taganenud oma jäigalt positsioonilt, teatades, et haiglajuhid järgmiseks aastaks mingit kollektiivlepingut ei sõlmi. Riikliku lepitaja kohusetäitja Henn Pärn ei pidanud vajalikuks omapoolset lepitusettepanekut teha ja lepitusmenetlus otsustati lõpetada eriarvamuste protokolliga," sõnasid töötajad ja lisasid, et see tähendab, et töörahu on katkenud.
"Väga kahju, et õdedest viis-kuus korda rohkem palka saavad haiglajuhid ei nõustunud meie ettepanekuid isegi mitte arutama," ütles tervishoiutöötajate kutseliidu president Iivi Luik. Ta lisas, et õed ja hooldajad, kes on piiri taga otsitud tööjõud, said selge sõnumi, et oma riigis neid ei hinnata.