„Eetiliselt on elektronkirjade vargus ja väljatrükk väga piinlik lugu,“ rääkis Oviir Delfile. „Mind ei huvita, kes need kirjad sinna lauale tõi või pani, kuid mina ei loe ka oma abikaasa kirju isegi siis, kui ta on kuu aega ära.“

„Ma olen 20 aastat olnud poliitikas ja midagi niisugust pole minuga kunagi juhtunud,“ kõneles Oviir. „Mul on kahju, et meie peasekretär oskab komistada kogu aeg asja osta, mis haiseb.“

Küsimusele, kas ta tunneb keskerakondlasena uhkust või häbi, vastas Oviir: „Mina isiklikult ei ole midagi ebaeetilist toime pannud, tõsi ma olen olnud vahel vait. Juristina tahaks ma teada tõde, seda kirjade pakki laual ma eetiliseks ei pea ja niisuguse asja pärast on mul häbi.“

Läbiotsimine oli ülepingutatud

Kõneledes Keskerakonna peakorteris 6. jaanuaril toimunud läbiotsimisest, ütles Oviir, et temale kui juristile tundus see ülepingutatud. Ta märkis, et kui ligi paarkümmend kaitsepolitsei ametnikku otsisid läbi partei peakorterit, teatati avalikkusele ainult annetusest. „Aga annetusi võib teha nii Luik kui Kotkas,“ sõnas ta.

Oviiri hinnangul oli läbiotsimine korraldatud liiga suure massiga. „Massi tuleb valida, sest seda massi ei ole meil üleliia ja kõik nad saavad palka,“ rääkis Oviir. „Samal ajal kui nad on hõivatud ühe kontori läbiotsimisega, võib mujal juhtuda midagi, kuhu neid on ka vaja.“

Oviir lisas, et see ei tähenda kindlasti seda, et õigusvastastele ja ebaeetilistele tegudele ei tuleks tähelepanu pöörata. „Seda, et reageeriti üle, on väljendanud mitte ainult Keskerakonna liikmed,“ ütles Oviir. „Ju siis inimeste õiglustunne sai riivatud.“

Keskerakond mandumise teel

Oviir ütles, et teab Keskerakonna ümber lahvatanud kahtlustest ainult ajakirjanduse vahendusel ja seetõttu pole ta ka õige inimene erakonnale soovitusi andma. Samas avaldas ta kahtlust, et isegi kui ta oskaks anda soovitusi, kas siis erakonna sees oleks tema kuulajaid.

Oviir ei tahtnud Keskerakonna siseelust rääkides kasutada sõna lõhe, kuid möönis, et kaugeltki mitte kõik erakonna liikmed, kaasa arvatud tema ise, ei ole rahul.

„Ma ei räägiks lõhest, aga on väga palju erakonnakaaslasi, keda ei rahulda see olek, kus me oleme, need sammud, mis ette võetakse ja kes tahavad muutusi paremuse ja edukuse poole,“ kõneles Oviir. „Erakonnad luuakse selleks, et nad saaksid olla otsuste juures, aga olla kogu aeg opositsioonis, see lahjendab erakonda ja viib mandumise teele.“

Oviir tunnistas, et ta on viimase Keskerakonna kongressi suhtes tõsiselt pettunud. „Kardan seda, et paljud löövad lihtsalt käega ja küsivad endalt „miks ma peaksin jätkama?“,“ ütles Oviir.

Ta ei soovinud prognoosida, kas rahulolematud erakonna liikmed võiksid erakonnast koos lahku lüüa või ükshaaval lihtsalt välja astuda. „See, kellel kuhugi minna ei ole, see ei lähe ära, aga tegus inimene ei taha olla käed rüpes ja istuda kogu aeg süüdistatavate pingis, samas kui endal ei süüd tunne,“ arutles Oviir.

Hull asi on ka elamislubadega kauplemine

Oviiri sõnul ei piirdu piinlikud seigad Eesti poliitikas ainult Keskerakonnaga. Ta nimetas ka Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) elamislubadega kauplemist, mis tema sõnul on väga hull asi, iga kandi pealt – eetilisest, julgeoleku ja ka ärilisest aspektist.

„Jumal tänatud, et ma olen kaugel olen ja hea, et esmaspäeval jälle ära lähen,“ andis Oviir Eesti poliitikas viimasel ajal toimuvale.

Preseident Toomas Hendrik Ilvese avaldust poliitilise moraali kriisi kohta ei soovinud Oviir kommenteerida, kuna ta pole selle avalduse sisuga Eestist eemal olles tutvunud.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena