"Hariduselus olevate ja seda puudutavate probleemide kõrval on suureks probleemiks õpetaja ametile esitatavad kõrged nõudmised ja suur vastutus, ent madal töötasu," selgitas Keila kooli õpetajate streigijuht Ahti Noor.

Ometigi on Noore sõnul õpetaja see, kellelt oodatakse oma laste harimist parimal võimalikul moel, kes lisaks õpetamisele tegeleb koolis ka paljude muude ülesannetega.

Õpetaja elukutse madalat populaarsust tõstaksid Keila kooli õpetajate hinnangul mitmed muutused, kuid üheks peamiseks on kindlasti õpetajatele makstav töötasu. "Seetõttu nõuame streigiga, et kõrgharidusega õpetaja töötasu alammäära tõstetaks 20 protsenti," ütles Noor.

See tähendab, et riiklikult kehtestatud alammäärad oleksid järgnevad: noorempedagoogil 729,82 eurot,
pedagoogil 772,85 eurot,
vanempedagoogil 883,28 eurot,
pedagoog-metoodikul 1066,66 eurot.

Samuti nõuavad õpetajad, et täistööajaga töötavatel õpetajatel kehtestatakse õppe- ja kasvatustöö tundide koormuseks 18 nädalatundi senise 24 tunnise koormuse asemel.

Täna on valitsuse määrusega ette nähtud, et õpetajate tööaeg on 35 tundi nädalas, millest 24 tundi on maksimaalne kontakttundide arv õpilastega.

Sellest jääb 11 tundi nädalas üldtööaega, mille sisse peab mahtuma enesetäiendamine, tundide ettevalmistamine, kontrolltööde koostamine ja hiljem parandamine ning tagasisidestamine, järeleaitamise tunnid, klassijuhatajal arenguvestlused lastega ning nende vanematega, õppenõukogud, ainesektsioonide koosolekud ja muud infokoosolekud ning mitmesugused dokumentatsioonide täitmised.

"Vesteldes kolleegidega ning toetudes Eesti Haridustöötajate Liidu (EHL) poolt tehtud uuringule on selge, et õpetaja töötab nädalas oluliselt rohkem kui on ette nähtud," märkis Noor.

Nimetatud uuring väidab, et õpetajate nädalane töötundide arv on ligemale 50. Loomulikult sõltub nädala koormus suuresti õpetaja staažist, põhikooli või keskkooli õpetamisest ning maa või linnakooli õpetajast.

"Noorematel õpetajatel on töötundide arv nädalas tihti suurem kui kogenenumatel, kuna tundide ettevalmistamine võtab oluliselt rohkem aega," selgitas Noor. "Samas on meie õpetajaskond vananemas, rääkimata õpetajate suurest soolisest tasakaalutusest. Üldjuhul ei soovi noormehed ega üldisemalt noored valida õpetaja elukutset selle madala populaarsuse tõttu."

Kuidas see lugu Sind tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena