Viitseadmiral Rannikko kohtus eile kaitseväe juhataja brigaadikindral Riho Terrase ja peastaabi ülema kolonel Peeter Hoppega ning külastas täna väeosi Paldiskis ja Ämaris.

“Soome ja Eesti kaitseväed seisavad täna silmitsi sarnaste ülesannetega,” ütles viitseadmiral Rannikko, kes arutas oma Eesti kolleegiga mõlema riigi kaitsevägesid lähiaastail ees ootavaid arenguid. Soome on ellu viimas ulatuslikke ümberkorraldusi, mis toovad kaasa muudatusi nii kaitseväe personali, toetussüsteemi kui allüksuste arvu vallas ning on andnud nõusoleku tutvustada reforme ka Eesti kolleegidele.

Peastaapide ülemad arutasid mõlema riigi osalust välisoperatsioonidel ja rahvusvahelistes üksustes, samuti andis kolonel Hoppe ülevaate Eesti kaitseväe tegevusest NATO operatsiooni lõppemisel Afganistanis. Nii Eesti kui Soome panustavad lisaks Afganistanile ka Euroopa Liidu operatsiooni Atalanta: Soome mereväe laevadega ja Eesti laevakaitsemeeskonnaga.

Viitseadmiral Rannikko ja kolonel Hoppe käsitlesid regionaalse kaitsekoostöö arenguid Põhjala ja Balti riikide koostöö raamistikus. Soome juhib järgmisel aastal Põhjala ja Balti riikide kaitsealast koostööd, Eesti on juhtrollis Balti koostöö koordineerimisel. 2015. aastal panustavad Eesti ja Soome Põhjala Lahingugruppi, kuhu on kutsunud ka Läti ja Leedu.

Hoppe sõnul hõlmab praegune Eesti ja Soome vaheline kaitsekoostöö kõiki tasandeid alates ministrite vahel sõlmitud koostööleppest allüksuste ühise väljaõppe ja lahingutehnika hooldamiseni.

Täna külastas Soome peastaabi ülem 1. jalaväebrigaadi Paldiskis, kus sai ülevaate Eesti kogemusest Soome päritolu Sisu-soomukite kasutamisel Afganistanis ning soomukite hooldusest ja remondist. Samuti kavandavad 1. Jalaväebrigaadi ja Pori brigaadi juhtkonnad tihedamat väljaõppealast koostööd.

Pärastlõunal külastasid peastaapide ülemad Ämari lennubaasi. Eesti ja Soome viimaste aastate väljapaistvamaks koostööprojektiks on 2009. aasta juunis sõlmitud leping kokku 14 õhuseireradari ühiseks hankimiseks firmalt Thales-Raytheon, millest kaks tulevad Eesti õhuväe kasutusse. NATO õhuväeõppusel Baltic Regional Training Event osalesid oktoobris ka Soome hävitajad Hornet.

Eestit ja Soomet seob tihe koostöö alates kaitseväe taasloomisest. Soomes on saanud sõjalise kõrghariduse ning lõpetanud staabikolledži paljud ohvitserid, Eestil on tihe koostöö Soomega logistika ja relvastuse vallas. Mereväe ja õhuväe taasloomisest alates on väeliikide arengut toetanud Soome kolleegid.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena