Ma ei mahu poodi ära! Ja ma ei ole paks inimene

Täiesti tavaline on see, et riiulite vahel mahub vaevu liikuma, mis siis veel rääkida ostukäruga ringi käimisest. Veel hullem on talvel, kui paksud riided seljas. Poes hakkab ju palav, aga kui ma mantli ja kampsuni ära võtan, siis neid käsivarrel hoides mahun ma veel vaevalisemalt liikuma. Kardan pidevalt, et ajan midagi riiulilt maha. Võimalusel võtan ostukäru ja just selleks, et sinna oma riided laduda.
Need, kes autoga poodides käivad, ilmselt minu muret ei mõista. Neil polegi kunagi vaja end paksult riidesse panna, ikka autoga trepist treppi ja nii muidugi külm ei hakka. Mina käin ka talvel enamiku vahemaid jalgsi läbi.
Tegelikul pole asi ainult talves. Enamikes poodides on igal ajal igas mõttes kitsas. Riiulite vahel on kaubahunnikud, nii et kui sa juba ühes suunas liigud, siis tagasi pöörata enam ei saa. Sageli ei julge ennast riiulite vahel normaalselt liigutadagi, kogu aeg vaata, et midagi maha ei ajaks. Poes käimine on tohutult stressirohke juba ilma selletagi.
Lisaks on riidepoodides rõivad tihti nii tihedalt riidepuule riputatud, et lihtsalt võimatu on neid vaadata. Kui õnnestub mingi ese kätte õngitseda, siis tagasi seda enam panna ei saa.
Kallid kaupmehed, mina olen kindel, et inimesed veedaksid poes rohkem aega ja ostaksid rohkem, kui te ei püüaks teha kõike, et inimene poest ruttu välja peletada.
Lisaks sellele, et enamikes poodides ei mahu liikuma, on meie poodides tihti meeletult umbne (isegi mitte ainult palav, vaid õhku ei ole) ja millegipärast on enamikes poodides ka täiesti masendav valgustus.
Võin vähemalt omast kogemusest öelda, et minu arvates on USA ja Inglismaa poodides ruumi, valguse ja õhu osas olukord märgatavalt parem. Poes käia on mõnus, mitte masendav. Eesti kaupmees arvab vist, et ostja peab olema õnnelik, et tal on üldse võimalik poest midagi saada. Nii nagu vanasti.
Loomulikult on ka Eestis mõnusamaid poode. Olen avastanud, et valin ka ise võimalusel sellise poe, kus on mugavam ostelda ja kas või maksan kauba eest veidi rohkem. Ja eks ma olengi üldse vähem ostma hakanud, sest poes käimine ajab närvi nii mustaks. Peab vist tõesti hakkama internetis ostlema. Aga toidupoest ju ikka ei pääse...