„See on kompleksne küsimus,“ ütles Pihl Delfile, kelle sõnul võib kõige suurem vastutus langeda perekonnale, kust on pärit need lapsed, kes video tegid ja üles laadisid. „See, et video veebi pandi ja me sellest teada saime on ainult asja nähtavaks tegemine, reaalselt toimus ikkagi õpetaja mõnitamine.“

Tehnoloogia levik ja hariduse puudumine

Pihl sõnul on probleemi taga hariduse puudumine. „Tehnoloogia on õpilastele paremini kättesaadav kui kunagi varem, aga kahjuks ei tule kaameraga koos tarkust, mis sellega võiks teha,“ sõnas ta. „Tegelikult on ju vaja küsida inimese käest luba kui sa teda filmid.“

Pihl meenutas, et veel mõni aasta tagasi oli suhteliselt haruldane, et kellelgi oli hea kvaliteediga video tegemist võimaldav telefon, samuti levisid videod rohkem õpilaselt-õpilasele. Koolikaaslaste tähelepanu saamisest on nüüdseks kasvanud vajadus suurema auditooriumi järgi ja nüüd tehakse videod ka õpetajatest ning levitatakse neid meedias.

Pihli sõnul peaks õpetajal ja koolidirektoril olema võimalus nõuda poiste vastutusele võtmist. „Tuleb aru saada, et video levitaja on ahistaja rollis,“ sõnas Pihl. Tema sõnul võib õpetaja väita, et tegemist on tema nime määrimisega massilisel moel ja anda asja politseisse.

Pihl lisas, et õpetajatele võiks rohkem õpetada ka enesekehtestamist. „Kahjuks Eesti koolis on õpetaja mõnikord see isik, kes on parajasti kättesaadav,“ sõnas Pihl. „Nii võibki juhtuda, et koolijuht peab klassi ette panema kellegi, kellel on enesekehtestamise ja autoriteediga suuri probleem.“

Siiski peab antud juhtumit Pihli hinnangul käsitlema üksikjutumina ja süsteemset viga ei tasu otsida. „Mõnikord läheb halvasti, sellest tuleb õppida ja paremaks saada,“ lausus ta. „Sellest, et kuskil koolis toimus mingi õpetaja kiusamine, ei saa teha suuri järeldusi Eesti haridussüsteemi, õpetajate ja õpilaste kohta.“

Levitajad rikuvad seadust

Video algne levitaja on Pihli sõnul tegelikult oma karistuse juba saanud, sest YouTube on algset levitajat juba karistanud ja video eemaldanud. „Algsed levitajad ütlevadki, et nemad on video eemaldanud või nende video on eemaldatud, kuid levitamisvõimaluse andmise tulemusi ei suuda nad tihti ette näha,“ rääkis Pihl. „Õpilased said oma kiusamise ära teha ja oma rõõmu juba kätte.“

Pihl selgitas, et autoriõiguse seisukohalt on valesti talitanud ka kõik need, kes video omale alla laadisid. „Jagajad ei ole autorid ja neil puudub levitamisõigus,“ ütles Pihl. „See on üks neist tahkudest, mida käsitleda. YouTube'is on inimesel õigus vaadata ja seda linki levitada, aga toodet alla laadida ja levitada ei ole õigust.“

Antud juhtumi puhul on siiski naiivne eeldada, et video levitaja oma autoriõiguste kaitseks ise välja astub ja inimesed kasutavad seda jõhkralt ära, laadides esalgset video omale alla ja levitades seda uuesti.