SMS-laenu ärimees mõisteti kelmuses ja rahapesus süüdi
Tema firmal SMS Laen oli nelja aasta eest 70 000 klienti, kellelt firma kooris kõrget intressi. 90. alguses oli Soosaar aga seotud Lääne-Eesti panga pankrotiga, mille tekitatud kriminaalasjast pääses ta aegumise tõttu, kirjutas Eesti Ekspress.
Süüdi mõisteti ta aga hoopis ühe ilutulestikupettuse tõttu. Kohtu pressiteate kohaselt petsid Sosaar, tema äripartner Raul Markov ja Võru ärimees Jüri Luik 2005. aastal Tallinnas ühelt äriühingult välja pürotehnilisi tooteid 1,5 miljoni krooni väärtuses. Kavandatu kohaselt pakkus äriühingu juhatuse liikme tuttav Markov kannatanule kiiret kasumit toovat ja riskivaba tehingut, kus on võimalik osta odavalt Hiinast pürotehnilist toodet ja müüa see koheselt ja mitmekordse vaheltkasuga edasi. Kannatanus loodi pettekujutlus, et kindel ostja on juba olemas.
Tegelikult ostjat olemas ei olnud. Kannatanu andis Markovi soovitusel pürotehniliste toodete käitlemiseks õigusi omavale Luigele volituse tegeleda toodete ostmise korraldamisega. Ostja maksis kauba eest üle 1,5 miljoni krooni ja jäi ootama kauba saabumist ja edasimüüki.
Samal ajal sõlmis Sosaar OÜ Cressida Grupp nimel ühe ettevõttega lepingu Harjumaal asuva laopinna rentimiseks pürotehniliste toodete hoiustamiseks. Luik kui volitatud isik võttis vastu ostetud pürotehnilise kauba ning toimetas selle Harjumaal Sosaare renditud pinnale.
Kui kannatanule kaupa ega selle edasimüügi raha ei laekunud, andsid süüdistatavad talle teada, et tooteid soovib osta hoopis OÜ Turvakomponendid, mille juhatuse liikmed olid Sosaar ja Markov. Järgnevalt toodi veel erinevaid põhjuseid, miks raha pole võimalik saada ning lõpptulemusena jäi kannatanu ilma nii rahast kui ka pürotehnilistest toodetest.
Süüdistuse kohaselt realiseerisid aga Luik, Sosaar ja Markov saadud pürotehnilised tooted ning panid seega oma taskusse üle 1,5 miljoni krooni.
Sama skeemi kasutasid süüdistatavad ka 2007. aastal. Siis toimus „tehing“ Võrus. Jällegi õnnestus süüdistatavatel välja petta pürotehnilisi tooteid, mille realiseerimisel teeniti vähemalt 1,5 miljoni krooni. Ekspressi andmetel oli Võrus pettuse ohvriks endine linnapea Tõnu Jõgi.
Samuti süüdistatakse isikuid ja äriühinguid rahapesu toimepanemises. Sosaar ja Markov asusid nendega seotud äriühinguid kasutades varjama kelmuse toimepanemise tulemusena saadud vara tegelikku omanikku, varaga seotud õigusi ja ebaseaduslikku päritolu. Selleks koostasid nad lepinguid, mille alusel muundati vara süüdistatavatega seotud teiste äriühingute „seaduslikuks“ omandiks.
"Pommionuks" nimetatud Võru ärimees Luik aga oli sama mees, kelle antud tunnistuse põhja otsiti aasta eest läbi Keskerakonna peakontor, sest Luik tunnistas 600 eurose altkäemaksu andmist Keskerakonna peasekretär Priit Toobalile. See kriminaalasi sumbus eelmisel aastal.