R-Hooldusest eelistavad need mehed pigem vaikida, ent täna kirjutas Äripäev, et nende käes olevad R-Hoolduse konto väljavõtted näitavad suuri sularaha sissemakseid.

Novembrist 1998 juunini 1999 andis tollal Reformierakonna halliks kardinaliks nimetatud erakonna peasekretär Kranich raamatupidaja Karin Remmelgasele mitme osana umbes miljoni krooni sularahas ja käskis selle R-Hoolduse arvele kanda.

Kui sularaha oli arvele kantud, kandis R-Hooldus seejärel 474 518 krooni Reformierakonnale poliitreklaame teinud firma Brand Sellers DDBN kontole. Täpsemalt saab ülekannete detaile vaada siit.

Anonüümsust palunud endise reformierakondlase väitel juhtus nii, et Kranich tuli erakonna kontorisse, portfell sularaha täis. Võib-olla mõni üksik teadis, kellega Kranich kohtumas käis ja mis asju ajas. Erakonna kontoris käisid ärimehed harva, kui üldse. “Mida vähem sa tead, seda rahulikum on elada,” rahustasid küsijaid teised parteikaaslased. Väiksemad oravad said kiiresti selgeks, et erakonna rahaasjades urgitsemist ei sallita.

Siiski sosistasid reformierakondlased, et parteid toetavad salaja Vene ärimehed. Toona nimesid ei mainitud. Küll on aga hiljem Reformierakonnaga seostatud, põhjendatult või mitte, Transgroup Investi omanikke. Näiteks sai Maksim Liksutov Andrus Ansipi valitsuselt 2005. aastal Eesti kodakondsuse. Praegu on mees ametis Moskva abilinnapeana. Ja ka Venemaa kunagise raudteeministri poeg Rustam Aksenenko sai Ansipi valitsuselt eriliste teenete eest Eesti kodakondsuse. Samuti räägiti toona Kranichi headest suhetest Eestis tegutsenud piimaärimehe Yaqub Haidariga.

Kranich eitas Äripäevaga rääkides sularaha vedamist. “Minu andmetel mingit sularaha tassimist kindlasti polnud. Kõik tegevused toimusid erinevate lepingute alusel ja olid lepingutega kaetud,” väitis Kranich veendunult.

Reformierakondlaste reaktsioon R-Hoolduse teemalistele küsimustele on raevukalt eitav. Siim Kallase ajavad selleteemalised küsimused aga peaaegu paanikasse, nagu saab näha Äripäeva videost.

R-Hooldus tõusis uuesti päevakorda umbes aasta eest, kui Silver Meikar rääkis, et ta on osalenud Reformierakonna varjatud rahastamises. Selle aasta alguses selgus, et seni vandenõuteooriaks peetud kahtlused VEB fondis kadunud raha kohta on osutunud õigeteks ning Eesti Pangast välja läinud valeandmeid sisaldanud dokumendi abil on sai Venemaalt Vnešekonombankist 32 miljonit dollarit kätte ärimees Aleksand Matt, kellel polnud tegelikult sellele rahale mingit õigust.

VEB fondi teemat uurinud ajakirjanik Toomas Kümmel kahtlustas, et mingi osa 32 miljonist dollarist võis jõuda R-Hoolduse kaudu Reformierakonnani. Neid kahtlusi oli keeruline tõestada või ümber lükata, sest R-Hoolduse raamatupidamisdokumendid on hävitatud.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena