Kaitsepolitsei alustas 3. veebruaril 2011 kriminaalmenetlust Savisaare tegevuse suhtes, kahtlustades teda rahapesus. Põhja ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Arno Põder kommenteeris, et kriminaalasi on küll algatatud Savisaare tegevuse uurimiseks, aga kahtlustatavaks pole Savisaart selles asjas tunnistatud.

Põhja ringkonnaprokuratuur edastas Šveitsi õigusasutustele 9. veebruaril 2011 õigusabipalve, milles palus Šveitsi pankadest infot Savisaare rahaasjade kohta. Savisaarel oli Šveitsis fond nimega Arsai Investment, mis vaidlustas Šveitsi kohtus Eesti võimude palve edastada Savisaare rahaasjade kohta infot.

Savisaare katsed uurimist pidurdada annavad tagasilöögi

Kõigis kohtuastmetes sai Savisaar lüüa ja eelmisel aastal edastati Põhja ringkonnaprokuratuurile Šveitsist saabunud andmed Savisaare rahaasjade kohta. Seejärel kaebasid Savisaar ja ärimees Alexander Kofkin Eestis riigikohtuni välja ja väitsid, et antud kriminaalasi kahjustab nende mainet ja nõudsid nende isikuandmete töötlemise ehk sisuliselt kogu kriminaalasja lõpetamist. Ka Eesti kohtud lükkasid nende nõudmised tagasi.

Iroonilisel kombel teame me antud kriminaalasjast nii palju just nende Savisaare katsete tõttu kriminaalasja uurimist takistada. Nimelt on kohtulahendid reeglina avalikud ja Savisaare erinevaid palveid tagasi lükates on Šveitsi ja Eesti kohtud praeguseks avaldanud piisavalt infot selle kohta, milliseid Savisaare väidetavaid tegusid prokuratuur uurimisväärseks peab.

Kas minna kohtusse või lõpetada kriminaalasi?

Praegu on prokuratuuril kaks valikut. Nad kas lõpetavad kriminaalasja ära ja Savisaar on kõigist kahtlustest puhas. Kriminaalasja lõpetamist tuleb aga kuidagi selgitada ning kriminaalasja lõpetamise määrused võivad olla väga huvitavaks lugemiseks, nagu selgus sügisel Reformierakonna rahastamise kriminaalasja lõpetamisel.

Teine võimalus on liikuda kriminaalasjaga kohtu suunas, kus loomulikeks sammudeks oleks kahtlustuse esitamine Savisaarele ja arvatavasti ka ärimees Alexander Kofkinile, kelle huvides olevat Savisaar tegutsenud ja kelle poolset võimalikku altkäemaksu/pistise andmist Tallinna linnapeale prokuratuur uurib. Kahtlustuse esitamisega kaasneb ka Savisaare ja Kofkini ülekuulamine. Seejärel oleks edasiseks sammuks meestele süüdistuse esitamine ja asja viimine kohtusse.

On muidugi võimalik, et prokuratuur ei tee mitte midagi enne kohalikke valimisi 20. oktoobril. Põhja ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Arno Põder kinnitas, et valimistsükkel prokuratuuri otsuseid ei mõjuta. Valimisteni ootamine venitab aga kriminaalasja eeluurimist väga pikaks. Kuna kriminaalasi on algatatud juba 3. veebruaril 2011, siis kohalike valimiste toimumise ajaks on ühe Eesti tipp-poliitiku tegude eeluurimine kestnud juba peaaegu kolm aastat. Seda kõike ajal, mil nn Berlusconi seaduse toetajad nimetavad prokuratuuri ühe lahendamist vajava probleemina seda, et eeluurimiste ajad on liiga pikad ja ärimehi ja poliitikuid ruineeritakse aastaid kestvate uurimiste ja kohtuprotsessidega, mis mitte kuhugi ei jõua.

Kuna riigikohtu lõplik otsus tuli juba kuu aja eest, on nüüd edasised sammud puhtalt Põhja prokuratuuri teha.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena