"Saadikuid oli tõesti kohal vähevõitu, kuid ettekanded olid huvitavad ning arutelu meie töös ette tulevate eetiliste dilemmade üle väga huvitav," kommenteeris Kallas Delfile osavõttu eetikakoodeksi teemalisest seminarist.

Kallase sõnul ei arutatud täna koodeksi sisulisi detaile, vaid konkreetseid kaasuseid. "Andsime kaasuse ning pakkusime sellele viis või kuus lahendust. Kõik lauasolijad valisid ühe variandi ning kui kaardid vastustega ümber pöörati, selgitati, miks just selline variant valiti," kirjeldas Kallas. "Pärast proovisime leida konsensuse ja arutasime üldiselt, millised olid üldised väärtused, mida esiplaanile tuleks seada," lisas ta.

Küsimusele, millal koodeks võiks valmis saada, vastas Kallas, et koodeksi tegemise asemel oli arutusel ka võimalus alustada hoopis praktiliste juhtumite lahendamisest, et tekiks kaasuste kogu.

"Kui kaasuseid on piisavalt palju kogunenud, koorub nende põhjal välja, millest lahendamise puhul lähtuda. Nii tekib kaasuste kogu ja selle põhjal hiljem eetikakoodeks," ütles Kallas. Kaasuste kogu tekkimine võib aga võtta aastaid. Lisaks tekib küsimus, et milline organ on pädev kaasuseid lahendama, kas mõni olemasolev Riigikogu töövorm või tuleks luua uus," selgitas Kallas.

"Komisjonil on vahendeid vaja ja meie kokkuhoiupoliitika tõttu pole seda lihtne leida, seega soovitav oleks ikka mõne olemasoleva organi kasutamine", rääkis Kallas.

Delfile teadaolevatel andmetel osales riigikogu 101-st liikmest seminaril umbes 20.

Eetikakeskus on Kallase sõnul valmis uuesti kohtuma ning täna kohal olnud saadikud ja eetikakeskuse liikmed loodavad, et ehk tulevad kohale ka skeptikud, kes tänasest seminarist osa ei võtnud.

Eetikaseminari korraldas riigikogu eetikakoodeksi töörühm koostöös TÜ eetikakeskusega ning seminaril esinevad ettekannetega Euroopa julgeoleku- ja koostööorganisatsiooni OSCE esindaja Marcin Walecki, EBSi eetikakeskuse juhataja Mari Kooskora ning TÜ ajakirjanduse professor Halliki Harro-Loit.

Riigikogu asus eetikakoodeksit välja töötama juba mullu suvel. Eetikakoodeksi väljatöötamisega tegelevat töögruppi juhib Kaja Kallas. Lisaks kuuluvad töögruppi sotsiaaldemokraat Andres Anvelt, Kadri Simson Keskerakonnast, Mart Nutt Isamaa ja Res Publica Liidust (IRL) ning kevadel asutatud demokraatide rühma liige Kalle Laanet.

Kuigi novembris valmis parlamendisaadikutele mõeldud eetikakoodeksi esimene versioon, langes see riigikogu liimete kriitika alla ning see otsustati ümber kirjutada.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena